ZagranicaAustralia/ Pracodawcy będą mogli pytać pracowników, czy szczepili się przeciw Covid-19

Karol Kwiatkowski10 sierpnia, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Według nowych wytycznych rządu Australii pracodawcy będą mogli pytać swoich pracowników, czy szczepili się przeciw Covid-19 – poinformował we wtorek dziennik „Sydney Morning Herald”. Władze uzasadniają, że chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Jak pisze gazeta, jeśli pracownik powie, że nie zaszczepił się, stanowiąc potencjalne zagrożenie dla klientów i współpracowników, pracodawca będzie mógł odsunąć go od obowiązków, które łączą się z wchodzeniem w interakcje z innymi, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się Covid-19 w miejscu pracy.

Premier Australii Scott Morrison zaznaczył, że nowe wytyczne nie oznaczają, że szczepienia przeciw koronawirusowi staną się obowiązkowe. „Program szczepień w Australii jest bezpłatny i nie jest obowiązkowy. To bardzo ważna zasada. Nie zamierzamy ukradkiem narzucać programu obowiązkowych szczepień” – powiedział.

Dyrektor generalny organizacji przedsiębiorców Australian Industry Group, Innes Willox, zwrócił uwagę, że rządowe wytyczne nie dają pracodawcom prawa do organizowania dobrowolnych szczepień w miejscu pracy. „To nie ma nic wspólnego z nakazem szczepień. Chodzi o zmniejszenie ryzyka dla pracodawców, którzy mogą mieć do czynienia z kosztownym roszczeniem w miejscu pracy” – podkreślił.

W Australii w pełni zaszczepionych jest obecnie ok. 20 proc. mieszkańców kraju powyżej 16. roku życia. Ten stosunkowo niski odsetek wynika głównie z powodu problemów z zaopatrzeniem w szczepionki. (PAP)

Zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 + 1 =