PolitykaSondaż: 46 procent respondentów twierdzi, że Tusk bardziej dzieli Polaków, niż łączy

Nasza Polska6 sierpnia, 20213 min

Na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 34 proc. zadeklarowanych wyborców, na Koalicję Obywatelską 23 proc., a na Polskę 2050 – 21 proc. – wynika z najnowszego sondażu Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Konfederacja uzyskałaby 8 proc., a Lewica 7 proc.

Poniżej progu wyborczego znalazły się Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Kukiz’15, które notują po 3 proc. poparcia. Natomiast 1 proc. badanych nie wie, na które grupowanie oddałoby swój głos.

Wynik Zjednoczonej Prawicy (34 proc.) zmniejszył się o 2 pkt proc. w porównaniu do badania sprzed tygodnia, Koalicji Obywatelskiej (23 proc.) pogorszył się o 1 pkt proc., a Polski 2050 (21 proc.) poprawił się o 2 pkt proc.

Konfederacja (8 proc.) straciła 1 pkt proc., a wynik Lewicy (7 proc.) nie zmienił się. Notowania PSL oraz Kukiz’15 (po 3 proc.) poprawiły się o 1 pkt proc. Bez zmian pozostała grupa wyborców, która zagłosowałaby na inne ugrupowanie.

Na pytanie ośrodka Social Changes: „Czy według Ciebie działania Donalda Tuska po powrocie do kraju bardziej Polaków połączą, czy podzielą”, 46 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „Donald Tusk bardziej dzieli Polaków, niż łączy”, 25 proc. oceniło, że „Donald Tusk bardziej łączy Polaków, niż dzieli”, a 29 proc., że „trudno powiedzieć”.

Ankieterzy zwrócili też uwagę na silną korelację tych ocen z poglądami politycznymi. Z badania wynika, że 88 proc. zwolenników Zjednoczonej Prawicy uważa, że „Donald Tusk bardziej dzieli Polaków, niż łączy”, a 3 proc. jest przeciwnego zdania. Natomiast wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej 80 proc. uważa, że „Donald Tusk bardziej łączy Polaków, niż dzieli”, a 6 proc. jest odmiennego zdania. Z kolei wśród wyborców Polski 2050, 33 proc. uważa, że „Donald Tusk bardziej dzieli Polaków, niż łączy”, a 36 proc., że „Donald Tusk bardziej dzieli Polaków, niż łączy”. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa + trzy =