ZagranicaNiemcy znów mają problem z antysemityzmem

Nasza Polska5 sierpnia, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

35 milionów euro przeznaczy niemiecki rząd na badania nad antysemityzmem, prawicowym ekstremizmem i rasizmem, które coraz mocniej atakują życie społeczne i polityczne – donosi niemiecki tygodnik Der Spiegel. „Życie przedstawicieli społeczności żydowskiej od dawna nie było tak zagrożone, jak obecnie” – twierdzi Minister edukacji Niemiec Anja Karliczek.

Pula środków finansowych jest zaplanowana w budżecie i zostanie przekazana zgodnie z przeznaczeniem niezależnie od wyniku wyborów do Bundestagu, które zostaną przeprowadzone 26 września.

Minister edukacji Niemiec, wywodząca się z CDU, Anja Karliczek zauważyła, że „życie przedstawicieli społeczności żydowskiej od dawna nie było tak zagrożone, jak obecnie”. Stwierdziła stanowczo, że „w Niemczech nie ma miejsca na antysemityzm i rasizm’, które nazwała „trucizną spójności społecznej wymagającą zwalczania z pełną determinacją”.

Minister dodała, że działać skutecznie można tylko mając dogłębną wiedzę, stąd idea sfinansowania projektów badawczych, których zadaniem jest wytępienie negatywnych zjawisk w dziedzinie edukacji, w społeczeństwie obywatelskim oraz w polityce.

Celem jednego z projektów jest analiza form wrogości wobec społeczności żydowskiej, jakie zdarzają się w niemieckich szkołach. Kolejny projekt ma za zadanie wypracowanie „głosu wobec antysemickiej mowy nienawiści” – jak się wyraziła Karliczek, co ma nastąpić w wyniku przeglądu treści zawartych w mediach społecznościowych i oceny podatności młodzieży na przekaz dostępny w tych środkach komunikacji.

Felix Klein, komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu nazwał nienawiść do Żydów „idealnym klejem”, który potrafi spoić pozornie błahych aktorów sceny społecznej, jakimi są przeciwnicy obostrzeń wynikłych z pandemii koronawirusa, z prawicowymi ekstremistami.

Wzrost niemieckiego antysemityzmu niepokoi m.in. USA. „Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone ciągłymi incydentami na tle antysemickim” – odpowiedział w marcu 2021 roku Departamentu Stanu USA na pytanie PAP o komentarz do wzrostu przestępstw przeciwko Żydom jakie odnotowano w 2020 roku w Niemczech. Średnio w RFN w zeszłym roku miało miejsce aż sześć antysemickich przestępstw dziennie.

W Niemczech rok 2021 jest obchodzony pod hasłem „1700 lat żydowskiego życia w Niemczech”. Ale sytuacja Żydów w Niemczech jest coraz trudniejsza. Policja odnotowała bowiem w 2020 r. więcej ataków antysemickich niż kiedykolwiek, odkąd zaczęto prowadzić statystyki, czyli od 2001 roku. 2275 przestępstw w 2020 roku to średnio sześć antysemickich przestępstw dziennie.(PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

8 + 6 =