Widzimy pewne zmniejszenie skuteczności szczepionek – mówi prof. Cyrille Cohen, kierownik laboratorium immunoterapii na Uniwersytecie Bar-Ilan.
Dane izraelskiego Ministerstwa Zdrowia pokazują, że szczepionka jest tylko 16% skuteczna w zapobieganiu zakażeniom osób zaszczepionych w styczniu – twierdzi prof. Cyrille Cohen, członek komitetu doradczego ds. badań klinicznych nad szczepionkami przeciwko SARS-COV2 przy Ministerstwie Zdrowia Izraela.
'We're seeing some reduction in vaccine efficacy,' says Prof Cyrille Cohen, Head of Immunotherapy Laboratory at Bar-Ilan University:
'The data from Israel's Ministry of Health shows the vaccine is only 16% effective in preventing infection for those vaccinated in January.' pic.twitter.com/KDNmxhxdSU
— i24NEWS English (@i24NEWS_EN) July 29, 2021
Uniwersytet Bar-Ilana to izraelska uczelnia publiczna w Ramat Ganie, jedna z największych w tym kraju. Jej patronem jest rabin Meir Bar-Ilan, autor koncepcji powołania instytucji szkolnictwa wyższego o zarówno świeckim, jak i religijnym charakterze.
Raport izraelskiego Ministerstwa Zdrowia potwierdza możliwość, że szczepionka koncernu Pfizer straciła moc, prowadząc do słabnącej odporności: odsetek przełomowych przypadków Covid w Izraelu jest wyższy wśród osób, które zostały dwukrotnie zaszczepione kilka miesięcy temu, na długo przed narażeniem na Deltę.
W okresie 4 tygodni (od 20 czerwca do 17 lipca 2021 r.) ogólna skuteczność szczepionki Pfizera malała wraz z wydłużaniem się czasu przed narażeniem: skuteczność wynosiła 79% w przypadku osób, które otrzymały drugą dawkę w kwietniu, 69% w marcu, 44% w lutym i 16% w przypadku osób, które były w pełni zaszczepione w styczniu.
Średnia z tych czterech miesięcy szczepień daje ogólną skuteczność szczepionki firmy Pfizer na poziomie 41%.