ZagranicaSzczepionka jest gorsza niż koronawirus? Tak twierdzi część Amerykanów

Nasza Polska4 sierpnia, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Zdaniem 53 proc. niezaszczepionych Amerykanów szczepienie przeciwko Covid-19 jest bardziej niebezpieczne niż sam koronawirus. Ich zdaniem media wyolbrzymiają zagrożenie pandemią – wynika z sondażu Kaiser Family Foundation (KFF).

„Organizacja non-profit zajmująca się zagadnieniami dotyczącymi zdrowia pytała 1500 dorosłych mieszkańców USA od 15 do 27 lipca (…) i stwierdziło niewielką zmianę wśród osób o najbardziej zatwardziałym nastawieniu wobec szczepień. Około 14 proc. respondentów – taki sam odsetek jak w grudniu – twierdzi, że +na pewno+ się nie zaszczepi” – podała telewizja CNN.

Wśród deklarujących zdecydowany sprzeciw wobec szczepień 75 proc. uważa informacje o zagrożeniu za przesadzone. CNN przytacza też fragment raportu KFF, iż „odmienne poglądy zaszczepionych i niezaszczepionych pomagają wyjaśnić kontrowersyjność toczących się debat politycznych na temat obowiązku szczepień”.

Zgodnie z badaniem opinii publicznej mimo mocnych dowodów, tylko 23 proc. dorosłych, którzy jeszcze się nie zaszczepili, wierzy, że szczepionki są bardzo lub niezwykle skuteczne w zapobieganiu śmierci.

„Nikła większość (53 proc.) niezaszczepionych dorosłych ocenia, że szczepionka stanowi większe ryzyko dla ich zdrowia niż sam Covid-19. (…) W przeciwieństwie do tego, przytłaczająca większość (88 proc.) zaszczepionych dorosłych przyznaje, że zakażenie wirusem Covid-19 stanowi większe ryzyko dla ich zdrowia niż szczepionka” – podkreśla raport KFF.

Wzrostem przypadków koronawirusa i doniesieniami o rozprzestrzenianiu się wariantu Delta w USA tłumaczy się większą skłonność niektórych ludzi do noszenia maseczek w miejscach publicznych lub unikania dużych zgromadzeń. Jak dodaje KFF jest to głównie napędzane przez zaszczepionych dorosłych.

„57 proc. niezaszczepionych osób uważa, że media informacyjne +ogólnie wyolbrzymiły+ powagę pandemii, podczas gdy w przekonaniu trzech czwartych zaszczepionych dorosłych +ogólnie miały rację+ (53 proc.) lub nawet +nie doceniły+ jej znaczenia (24 proc.). Wśród zaszczepionych dorosłych 53 proc. przyznaje, że nosi maski w sklepach spożywczych i innych zamkniętych pomieszczeniach, w porównaniu z 44 proc. nieszczepionych dorosłych” – wyliczają autorzy badania.

Przytaczają opinie większości Republikanów, że nigdy nie noszą maseczek w zatłoczonych miejscach na zewnątrz, w pracy lub w sklepach spożywczych. Jak dodają jedna czwarta nieszczepionych osób – 8 proc. wszystkich dorosłych – prawdopodobnie zaszczepi się do końca roku.

„Ale 10 proc. dorosłych, którzy pozostają niezaszczepieni, twierdzi, że chce +poczekać i zobaczyć+, jak szczepionka działa na innych ludzi, zanim się zaszczepią. Kolejne 3 proc. zapowiada, że zaszczepi się +tylko wtedy, gdy będzie to konieczne+” – napisano w omówieniu ankiety.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

20 − 16 =