ZagranicaSłowacja/ Przeciwnicy szczepionek przed Pałacem Prezydenckim: szczepionka to zabójstwo

Magdalena Targańska29 lipca, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Około tysiąca osób protestuje od czwartkowego rana przed siedzibą słowackiej głowy państwa Zuzany Czaputovej, która podpisała ustawę faworyzującą osoby zaszczepione w życiu społecznym. Protestujący mówią o strajku generalnym i zapowiadają, że demonstracja potrwa do późnego wieczora.

Według policji zgromadzenie ma spokojny przebieg i nie dochodzi do konfliktów. Nawet zablokowanie dwóch ulic kluczowych dla ruchu drogowego w mieście nie zmieniło tej opinii. Policja apeluje o wykorzystywanie dróg objazdowych. Protestujący zadeklarowali, że ogłosili strajk generalny, walcząc z ograniczaniem praw człowieka i przeciwko, jak to ujmują, „ludobójstwu”.

Z mównicy zainstalowanej naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego padają oskarżenia przeciwko Zuzanie Czaputovej, członkom parlamentu i rządu. Ostro krytykowane są media. Zdaniem mówców, co podkreślają wypisane na transparentach hasła, pandemia jest oszustwem, a testy i szczepienia są wymierzone w naród. Skandowane są hasła: „Maseczki w dół, głowy do góry”, „Szczepionka to zabójstwo”.

Protest między innymi został wywołany przez podpis, jaki prezydent złożyła pod znowelizowaną ustawą, częściowo faworyzującą osoby zaszczepione w życiu społecznym. Przeciwko nowelizacji także trwały protesty, a część z demonstrantów chciała dostać się do gmachu parlamentu. Protesty doprowadziły do złagodzenia pierwotnej wersji projektu.

Uchwalona i podpisana w poniedziałek nowela ustawy zakłada, że w przypadku pogorszenia się sytuacji pandemicznej osoby zaszczepione będą mogły odwiedzać restauracje, teatry czy punkty usługowe np. fryzjerów bez ograniczeń. Osoby nieszczepione będą potrzebowały zaświadczenia o przechorowaniu Covid-19 lub negatywny wynik testów.

 

Piotr Górecki (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jeden × 4 =