NaukaZagranicaHolenderscy lekarze twierdzą, że dla seniorów izolacja może być groźniejsza niż koronawirus

Nasza Polska29 lipca, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Z obawy przed zakażeniem koronawirusem ludzie starsi nadal pozostają w domach, przez co grozi im niedożywienie, depresja, a także więcej złamań spowodowanych upadkami – alarmują geriatrzy kliniczni cytowani przez holenderski dziennik „Algemeen Dagblad”. Izolacja staje się dla osób w podeszłym wieku groźniejsza niż koronawirus – wskazują.

Specjaliści mówią, że więcej osób starszych cierpi z powodu samotności lub problemów fizycznych. Podkreślają oni, że nie wszyscy seniorzy czują się tyle pewnie, by wrócić do dawnych codziennych czynności, nawet jeśli są w pełni zaszczepieni.

Geriatrzy, z którymi rozmawiał „Algemeen Dagblad”, zaznaczają, że rozumieją te obawy, ale obawiają się ubocznych skutków tak długiej samoizolacji. „Osoby starsze, które mniej się ruszają, mają gorszą równowagę, częściej upadają i częściej coś sobie łamią” – mówi gazecie Arend Arends, przewodniczący Holenderskiego Stowarzyszenia Geriatrii Klinicznej (NVKG).

„Izolacja staje się teraz większym zagrożeniem niż sam wirus” – ocenia. Zdaniem Arendsa starsi ludzie wpadają w błędne koło, ponieważ samoizolacja sprawia, że ich stan pogarsza się szybciej, a jednocześnie rośnie bariera mentalna przed wyjściem z domu.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

siedemnaście − szesnaście =