Wójcik: musimy chronić dobro dziecka, niebawem projekt zmian w Kodeksie karnym

Karol Kwiatkowski28 lipca, 20214 min

Niebawem, bo wiem, że na ukończeniu są prace w resorcie sprawiedliwości, będzie projekt zmian w Kodeksie karnym. Podwyższenie kar, brak przedawnień w niektórych kategoriach przestępstw, bo musimy chronić dobro dziecka – zapowiedział minister w KPRM Michał Wójcik.

„Jest też kwestia może dyskusyjna, ale uważam, że to jest bardzo dobre, co proponuje minister sprawiedliwości, bezwzględne dożywocie, bez możliwości wyjścia na wolność kiedykolwiek” – powiedział Wójcik w środę w TVP Info.

Dodał, że „są czasami takie przestępstwa, gdzie nie ma żadnej szansy resocjalizacji danej osoby, a są takimi przestępstwami, że w odczuciu społecznym i indywidualnym są nie do zaakceptowania absolutnie w żadnym wymiarze”.

„Musimy chronić dobro dziecka i taki projekt jest przygotowywany, i on będzie złożony do Sejmu. Chciałbym, żeby szybko był przeprocedowany” – mówił Wójcik.

Minister był pytany o zaprezentowany w tym tygodniu pierwszy raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii. W liczącym ponad 250 stron dokumencie znalazły się m.in. rezultaty badań akt spraw sądowych oraz rekomendacje skierowane do organów państwa.

„Dobrze, że taki raport się pojawił. To właśnie z inicjatywy rządu Zjednoczonej Prawicy i ministra sprawiedliwości powstał tzw. rejestr pedofilów. Dziś, jeśli dzieci wyjeżdżają na wakacje, to rodzice mogą być pewni, że ktoś, kto wszedł w kolizję z prawem w obszarze tych obrzydliwych przestępstw, nie będzie się opiekował dzieckiem” – powiedział Wójcik.

Zaznaczył, że bardzo dokładnie przejrzał raport komisji. „Mogę powiedzieć, że jest kilka elementów, które są ważne. One znalazły się już w ustawie dotyczącej zaostrzenia kar za tego typu przestępstwa, przygotowanej przez resort sprawiedliwości i zakwestionowanej przez Trybunał Konstytucyjny” – przypomniał.

Przed rokiem Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwalona w 2019 r. reforma Kodeksu karnego zaskarżona do TK przez prezydenta Andrzeja Dudę przed jej podpisaniem jest niezgodna z konstytucją ze względu na naruszenie procedury legislacyjnej. Już tamta nowelizacja przewidywała m.in., że sąd mógłby orzekać bezwzględne dożywocie – bez prawa do warunkowego zwolnienia – za najcięższe zbrodnie oraz brak przedawnienia przestępstwa zgwałcenia dziecka.

„Mogę obiecać, że niebawem, bo wiem, że na ukończeniu są prace w resorcie sprawiedliwości, będzie projekt zmian w Kodeksie karnym, podwyższenie kar i kwestia przedawnienia, żeby nie było przedawnienia w pewnych kategoriach przestępstw” – mówił Wójcik.(PAP)

autor: Marcin Jabłoński

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk