Eksperci: deweloperów czeka najlepszy rok w historii

Magdalena Targańska21 lipca, 20214 min

Pierwsze półrocze było dla deweloperów najlepsze do tej pory; notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań – stwierdzono w środowej analizie HRE Investments. Zdaniem analityków deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

Jak zwrócił uwagę główny analityk HRE Investments Bartosz Turek, pierwsze półrocze bieżącego roku było dla deweloperów rekordowe pod wieloma względami. „Wszystko wskazuje na to, że sprzedali oni najwięcej mieszkań w historii” – stwierdził. Dodał, że ceny mieszkań idą w górę i „generują wyższe przychody”.

Autorzy analizy zaznaczyli, że nie byłoby to możliwe, gdyby Polacy nie chcieli kupować mieszkań – „popyt jest rekordowy”, zarówno zgłaszany przez osoby kupujące za gotówkę, jak i te, które posiłkują się kredytem. Zdaniem Turka napięcia na rynku dodatkowo wzmacniają fundusze inwestycyjne, często zagraniczne, „które skupują całe bloki i osiedla z i tak już wykupionego rynku”.

Jak zaznaczono, pierwsze półrocze było też rekordowe pod względem liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. „Tych było prawie 88 tys.” – wskazano, powołując się na dane GUS.

Analitycy porównali te dane z wynikiem z lat 2019-2018, gdy w pierwszej części roku rozpoczęto budowę ok. 66 tys. mieszkań. „Najnowszy wynik jest więc o prawie 1/3 lepszy” – czytamy.

W pierwszym półroczu tego roku deweloperzy otrzymali decyzje pozwalające na budowę prawie 109 tys. mieszkań. „To także najwyższy wynik w historii” – podkreślił Turek. Dodał, że w latach 2008-2016 przez cały rok wydawano deweloperom mniej pozwoleń na budowę niż obecnie w pół roku.

Zwrócono też uwagę, że ostatni miesiąc był najlepszym czerwcem w historii pod względem liczby rozpoczynanych budów przez deweloperów – w ciągu miesiąca zaczęli oni wznosić 14,9 tys. nowych mieszkań. To o prawie 15 proc. mniej niż przed miesiącem, ale też o ok. 60 proc. więcej niż przed rokiem. Przypomniano, że rok temu ze względu na epidemię deweloperzy zaczynali mniej nowych inwestycji niż normalnie.

„Przyzwoite wyniki obserwujemy też w przypadku wydawanych pozwoleń na budowę” – stwierdził Turek. Decyzje, które deweloperzy otrzymali w czerwcu br., pozwalają na budowę kolejnych 18,1 tys. mieszkań.

Najnowszy odczyt jest o 8 proc. wyższy niż przed rokiem i o 3 proc. lepszy niż w maju br. – dodał analityk. Zwrócił też uwagę, że deweloperzy dostarczyli w czerwcu br. 10,7 tys. nowych mieszkań. „To o 35 proc. więcej niż w maju br., choć też kosmetycznie mniej (0,1 proc.) niż przed rokiem” – podsumował. (PAP)

 

autorka: Magdalena Jarco

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

14 − trzynaście =