PolskaBędą darmowe leki dla 70-latków? Senatorowie pracują nad projektem ustawy

Nasza Polska20 lipca, 20212 min

Wprowadzenie darmowych leków dla 70-latków zakłada senacki projekt ustawy, którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek na posiedzeniu połączonych senackich komisji zdrowia, rodziny i ustawodawczej.

Szef koła senatorów niezależnych Krzysztof Kwiatkowski poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że połączone trzy komisje przyjęły projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jak ocenił senator obecny system refundacji leków „daje polskiemu seniorowi bardzo mało wsparcia”. „Średnia życia mężczyzny w Polsce to 74 lata. To znaczy, że przeciętny mężczyzna nigdy nie będzie miał w Polsce szansy skorzystania z darmowych leków, finansowanych przez państwo, pomijając już to, że lista tych leków jest bardzo skromna i często obejmująca leki o mniejszej efektywności” – mówił Kwiatkowski.

„Granica 75 lat powoduje, że wielu polskich seniorów nie dożywa możliwości skorzystania z systemu bezpłatnych leków. Dlatego w imieniu grupy senatorów zgłosiłem projekt ustawy o bezpłatnych leków 70 plus” – dodał.

Szefowa senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera (KO) zauważyła, że zasadniczej reformy wymaga cały system refundacji leków. Przede wszystkim, mówiła, rozszerzenia listy leków, które podlegają refundacji.

Od 2016 roku obowiązuje system refundacji leków dla seniorów 75+, w ramach którego część leków jest darmowa.

Senat ma inicjatywę ustawodawczą. Ustawy uchwalane przez Senat trafiają do Sejmu, a potem podlegają normalnej procedurze ustawodawczej. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × trzy =