ZagranicaAustralia/ Polityka zero COVID-19

Karol Kwiatkowski19 lipca, 20212 min

Australijski stan Victoria, w którym leży drugie pod względem wielkości miasto kraju, Melbourne, przedłuży o co najmniej pięć dni lockdown wprowadzony z powodu epidemii Covid-19 – poinformowały władze stanowe w poniedziałek.

Chociaż liczba infekcji nieznacznie spadła – w poniedziałek odnotowano 13 zakażeń, w niedzielę było ich 16 – władze nie odwołają mającego pierwotnie potrwać do wtorku lockdownu w obawie przed ponownym wzrostem liczby infekcji i koniecznością wprowadzenia następnej blokady – powiedział premier stanu Daniel Andrews.

Co najmniej do końca lipca potrwa także lockdown w stanie Nowa Południowa Walia, w którym położona jest największa australijska metropolia, Sydney. Do pozostawania w domach zmuszona jest więc blisko połowa ludności 25-milionowego kraju. W poniedziałek w Sydney zgłoszono 98 nowych infekcji (z których co najmniej 20 było zakażeniami lokalnymi), a w niedzielę – 105. Lockdown w Nowej Południowej Walii wprowadzono 26 czerwca i od tego czasu był on dwukrotnie przedłużany.

Liczby zakażeń w Australii są relatywnie niskie w porównaniu z innymi krajami, ale kraj od początku pandemii prowadzi politykę „zera przypadków” i dąży do całkowitego wyeliminowania Covid-19 na swoim terenie – komentuje agencja AFP. Dodaje, że w tych wysiłkach może jednak przeszkodzić wolno prowadzona kampania szczepień przeciwko chorobie. Dotychczas w Australii w pełni zaszczepiono 11 proc. populacji kraju.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewiętnaście + 1 =