WiadomościW. Brytania/ The Spectator: UE będzie żałować swojego prawnego ataku na Polskę

Karol Kwiatkowski18 lipca, 20213 min

Rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość jest w Brukseli serdecznie znienawidzone. Jej polityka, dość popularna lokalnie, jest przekleństwem dla liberalnej i kosmopolitycznej euronomenklatury – pisze brytyjski dziennik The Spectator.

Według The Spectator Unia Europejska będzie żałowała swojej prawnej napaści na Polskę, bo jeśli Polska będzie utrzymywała nieprzejednaną postawę, to z punktu widzenia UE nie ma dobrych rozwiązań.

Czy to naprawdę interes Unii Europejskiej, aby mieszać się w takie sprawy? – pyta brytyjksi dziennik nawiązując do ostatnich wyroków TSUE w sprawie zmian w polskim sądownictwie.

Przypomnijmy, że w środę Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał Polsce natychmiastowe zawieszenie stosowania przepisów krajowych odnoszących do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a dzień później formalnie uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE.

– Choć można pomyśleć, że to nie jest sprawa UE, Bruksela stwierdziła, że nowe rozwiązania są niezgodne z prawem. Zasugerowała, że przepisy te pozbawiają polskich stron procesowych, które chciały powołać się na prawo UE, dostępu do bezstronnego sądu, który mógłby je zastosować – czytamy w dzienniku.

Ostatnią rzeczą, jakiej UE potrzebuje po klęsce w kwestii brexitu, jest przeprowadzony w złej atmosferze polexit, o którym teraz otwarcie się mówi, wraz z utratą prestiżu, jaka by się z tym wiązała

– podkreśla The Spectator.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

13 + dwa =