PolskaWitek: dzięki Polskiemu Ładowi dogonimy średnią, na jakiej żyją społeczeństwa Europy Zachodniej

Magdalena Targańska17 lipca, 20217 min

Dzięki rozwiązaniom zawartym w Polskim Ładzie w ciągu dekady dogonimy średnią, na jakiej żyją społeczeństwa Europy Zachodniej – mówiła w sobotę marszałek Sejmu Elżbieta Witek, podczas spotkania z mieszkańcami Lubska (woj. lubuskie).

Witek zwracała uwagę, że odpowiedzialny rząd ma plan nie tylko na 4 lata kadencji, ale myśli perspektywicznie o kolejnych dziesięcioleciach.

Marszałek Sejmu przekonywała, że decyzje rządu w czasie pandemii koronawirusa były trafione, bo „dzięki temu Polska na tle innych państw wychodzi z kryzysu dość suchą stopą, choć nie bez żadnego uszczerbku na polskiej gospodarce”.

„Udało nam się zachować prawie 7 mln miejsc pracy. Udało nam się zachować wszystkie programy społeczne, które wdrażaliśmy od 2005 r. Myślę, że nie jeden rząd mógłby wykorzystać pandemię, żeby usprawiedliwić się i powiedzieć, że mamy wielki kryzys, musimy zacisnąć pasa i z czegoś zrezygnować, przynajmniej z części programów” – mówiła Witek. Jak dodała, rząd nie tylko nie zrezygnował i nie ograniczył dotychczasowych programów społecznych, ale jeszcze zaproponował nowe.

„Nie tak dawno słyszałam wypowiedź pani marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która powiedziała, że liczą na młodych ludzi, bo oni nie pamiętają rządów Platformy Obywatelskiej, nie pamiętają rządów pana premiera Donalda Tuska, bo mieli wtedy 10 lat lub mniej. Dzisiaj pan Donald Tusk ośmiela się kłamać w żywe oczy, że mieliśmy przygotowany program prawie taki jak 500 plus. To jest takie kłamstwo, tak bezczelnie wypowiedziane, że trzeba się temu sprzeciwiać bardzo mocno” – podkreśliła Witek.

Zwróciła uwagę, że na młodych ludzi „to może działać bardzo mocno, bo oni nie znają tej Polski sprzed 2015 r.” „Naszym obowiązkiem, nie tylko polityków, ale także mieszkańców każdego miasta, wsi podczas rozmów jest to przypominać, żeby na tej nieświadomości młodych ludzi nie udało zbudować czegoś złego albo inaczej: zrujnować tego, co jest dobre” – dodała marszałek Sejmu.

Przypominając działania rządu od 2015 r., Witek wymieniła m.in. przywrócenie wieku emerytalnego, wprowadzenie trzynastej emerytury, coroczną waloryzacja rent i emerytur, podwyższenie płacy minimalnej i stawki godzinowej, program „Dobry start”, program „Mama 4 plus”, program „Senior plus”, darmowe leki dla seniorów.

Witek mówiła też o wsparciu finansowym samorządów. „Samorządy nigdy wcześniej nie miały takich pieniędzy, jakie otrzymują dzisiaj” – wskazała.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że strategia działań rządu jest budowany wokół rodziny i obejmuje wsparciem wiele osób: młodych ludzi, pracowników, dzieci, seniorów. Wskazała, że programem, który realizuje ten cel jest Polski Ład.

W dokumencie znalazły się propozycje społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Witek wymieniła m.in. mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, dofinansowanie do powstania nowych żłobków, emeryturę bez podatku do 2500 zł, podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł. Witek zaznaczyła przy tym, że Polska miała jeden z najbardziej niesprawiedliwych systemów podatkowych w Europie.

Zwróciła uwagę, że rozwiązania Polskiego Ładu są korzystne także dla młodych małżeństw.

„Do tej pory było tak, że kiedy młodzi ludzie zawierali związek małżeński, to dopiero po roku czasu mogli się rozliczać wspólnie, a najczęściej wspólne rozliczenia są korzystne, bo Urząd Skarbowy zwraca nam pieniądze. W Polskim Ładzie zaproponowaliśmy, że bez względu na to, czy ktoś zawrze związek małżeński w styczniu, czy w maju, to już za ten rok, kiedy ten związek małżeński został zwarty, już będzie można się rozliczać wspólnie” – wskazywała Witek.

Podkreśliła, że jeśli Polski Ład wejdzie w życie, „to w ciągu dekady dogonimy średnią na jakiej żyją społeczeństwa Europy Zachodniej.

„Aby ten program, który jest programem powszechnym, adresowanym do wszystkich udał się, potrzebujemy państwa wsparcia, akceptacji, zrozumienia dla tego programu” -powiedziała Witek, zwracając się do mieszkańców Lubska.(PAP)

 

autorka: Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

sześć − 3 =