PolskaWójcik o wyroku TSUE: Unia nie powinna się wtrącać

Nasza Polska16 lipca, 20213 min

Organizacja wymiaru sprawiedliwości jest kompetencją wewnętrzną państw członkowskich UE; Unia nie powinna się wtrącać, a wtrąca się – powiedział minister w KPRM, poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. Również w środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.Michał Wójcik pytany w piątek w Polsat News o wyrok TSUE Podkreślił, że organizacja wymiaru sprawiedliwości to wewnętrzna kompetencja państw członkowskich UE. „Tu Unia nie powinna się wtrącać, a wtrąca się” – ocenił. „Nie naruszyliśmy żadnych zasad. Gdyby organizacja wymiaru sprawiedliwości należała do kompetencji Unii Europejskiej, to wszędzie byłyby zapewne te same przepisy. A tak nie jest” – dodał minister.

„Te przepisy obowiązywały wiele lat; nic się nie zmieniło. Jeżeli chodzi o Izbę Dyscyplinarną, to powstała. Dlaczego miałaby nie powstać? Polski ustawodawca przewidział, że taki organ powinien być, a Unia Europejska, Komisja Europejska wespół z TSUE stwierdzili, że można zawiesić konstytucyjny organ” – powiedział Wójcik. „Nie wyobrażam sobie, żeby Polska była karana (…) My, wchodząc do UE, nie umawialiśmy się, że będą nam meblowali nasz system wymiaru sprawiedliwości” – zaznaczył. (PAP)

autor: Mikołaj Małecki

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jeden × 5 =