ZagranicaHolendrzy uważają, że zbyt szybko zniesiono obostrzenia wprowadzone w związku z Covid-19

Nasza Polska14 lipca, 20214 min

Ponad połowa mieszkańców Niderlandów uważa, że rząd zbyt szybko złagodził obostrzenia związane z koronawirusem. „Rząd zmarnował efekty wielomiesięcznej blokady w dwa weekendy” – uważa opozycyjna Partia Pracy (PvdA) i zapowiada, że będzie domagać się odwołania ministra zdrowia.

Instytut I&O Research przeprowadził badanie, z którego wynika, że 54 proc. Holendrów uważa za nieodpowiedzialne zbyt szybkie złagodzenie obostrzeń wprowadzonych wcześniej w związku z pandemią.

„Miesiąc temu około dwie trzecie respondentów opowiadało się za złagodzeniem. Z obecnego badania wynika, że prawie 80 procent nie chce dalszego rozluźnienia” – czytamy w raporcie z badania zleconego przez portal NOS. „Nastrój całkowicie się zmienił” – konkluduje I&O Research.

Posłowie debatują w środę nad rządową polityką walki z koronawirusem. Opozycja nie szczędzi premierowi Markowi Ruttemu gorzkich słów. „Rząd zmarnował efekty wielomiesięcznej blokady w dwa weekendy” – uważa posłanka Attje Kuiken z Partii Pracy (PvdA).

Reprezentujący Partię Socjalistyczną (SP) poseł Maarten Hijink ocenił politykę gabinetu jako „żenującą”. Dziennik „Algemeen Dagblad” podaje, iż opozycja zamierza zgłosić wniosek o odwołanie ministra zdrowia Hugo de Jonge.

W poniedziałek premier Mark Rutte przeprosił za zbyt wczesne zniesienie pod koniec czerwca większości obostrzeń wprowadzonych w związku z Covid-19. „To był błąd” – powiedział.

W ubiegły piątek rząd zapowiedział przywrócenie części zniesionych pod koniec czerwca obostrzeń. Ponownie zamknięte zostały kluby nocne i dyskoteki, przywrócono obowiązek zachowania 1,5 metra odstępu w restauracjach oraz odwołano festiwale i imprezy sportowe.

Jednocześnie Amsterdam staje się centrum zakażeń Covid-19. Najwięcej nowych infekcji jest wśród ludzi młodych. We wtorek w stolicy odnotowano przeszło 500 zachorowań na koronawirusa.

Media informują także o kolejnych zakażeniach podczas imprez masowych, np. aż 900 uczestników dwudniowego festiwalu Verknipt w Utrechcie uzyskało pozytywny wynik na obecność wirusa.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) informuje w środę, iż do godziny 10:00 zgłoszono 10 492 nowych infekcji, o 2632 więcej niż we wtorek.

Z informacji, które przekazało Krajowe Centrum Koordynacji Dystrybucji Pacjentów wynika, że rośnie liczba hospitalizacji, spowodowanych przez Covid-19. Obecnie w szpitalach znajduje się 212 osób z koronawirusem, we wtorek było 204.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

16 − cztery =