Ponad 1000 kg soli i ponad 500 kg tabletek do uzdatniania wody Inowrocławskie Kopalnie Soli (IKS) „Solino” z Grupy Orlen przekażą do Bejrutu, stolicy Libanu, której duża część uległa zniszczeniu w wybuchu azotanu amonu w 2020 r. Spółka zorganizowała już raz podobną pomoc, niedługo po zdarzeniu.
Prezes IKS „Solino” Janusz Radomski zaznaczył, że pierwsza pomoc spółki trafiła do mieszkańców Bejrutu natychmiast po wybuchu w sierpniu 2020 r. – tona soli została wówczas przekazana w paczkach żywnościowych oraz była wykorzystywana do przygotowania posiłków dla osób dotkniętych katastrofą w ramach akcji zbiorowego żywienia. „Wiemy, że sytuacja tych ludzi jest w dalszym ciągu bardzo trudna. Dlatego w ramach solidarności zdecydowaliśmy o kolejnej darowiźnie” – podkreślił Radomski, cytowany w informacji IKS „Solino”.
Jak przypomniała spółka, 4 sierpnia 2020 r. w Bejrucie doszło do potężnego wybuchu w magazynie azotanu amonu, który spowodował zniszczenia znacznej części miasta. „Szacuje się, że 300 tys. osób pozostało bez dachu na głową. Eksplozję spowodowało 2750 ton azotanu amonu. Skutki wybuchu są tragiczne: wiele osób straciło życie, a ponad 4000 odniosło obrażenia” – podkreślono w informacji.
IKS „Solino” to podmiot zależny PKN Orlen, który posiada 100 proc. udziałów w tamtejszym kapitale zakładowym. Spółka jest największym w Polsce producentem solanki pozyskiwanej w kopalniach w Górze niedaleko Inowrocławia i Przyjmie koło Mogilna o rocznym wydobyciu na poziomie ok. 9 mln metrów sześc. Zajmuje się też konfekcjonowaniem soli, a także i magazynowaniem ropy naftowej oraz i paliw w podziemnych kawernach. (PAP)