PolskaMinisterstwo zdrowia zmienia zdanie. Zaszczepieni nie będą kierowani na kwarantannę

Kwarantanna dla osób zaszczepionych nie jest potrzebna, nawet jeśli miały kontakt z wariantem Delta. Szczepionki, które mamy w Polsce, są w pełni skuteczne – powiedział we wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dotychczas w Polsce odnotowano 113 przypadków wariantu Delta.

Rzecznik MZ w rozmowie z TVN24 powiedział, że dotychczas w Polsce odnotowano 113 przypadków zakażenia wariantem Delta. „Porównując do innych państw, na pewno nie jest to dużo” – ocenił.

Poinformował, że osoby zaszczepione, które miały kontakt z osobą zakażoną wariantem Delta, nie będą kierowane na kwarantannę. Dotychczas bowiem wielu inspektorów sanitarnych na kwarantannę kierowało wszystkie osoby po kontakcie z wariantem Delta.

„Ale analizowaliśmy dokładnie wczoraj wyniki zakażeń wariantem Delta, Beta i Gamma. Tych przypadków mamy obecnie w Polsce 166 i jedynie niecałe 2 proc. przypadków, czyli dosłownie trzy przypadki, to są przypadki, kiedy po dwóch dawkach szczepienia odnotowaliśmy zakażenie” – powiedział Andrusiewicz.

Wyjaśnił, że oznacza to, że kwarantanna osób zaszczepionych nie jest potrzebna.

„Mamy informację, że te szczepionki, które mamy w Polsce, są w pełni skuteczne i zapobiegają, nie tyle może zakażeniom, bo jak widać te trzy zakażenia się zdarzyły, ale zapobiegają hospitalizacji, zgonowi, poważnemu przejściu” – powiedział.

Poinformował, że wobec osób zaszczepionych, które miały kontakt z wariantem Delta, będzie wdrażany jedynie nadzór sanitarny. Natomiast osoby niezaszczepione będą kierowane na kwarantannę.

Przypomnijmy, co w poniedziałek powiedział w Polsat News rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz: „Sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu z osobą zakażoną wariantem Delta na kwarantannę, bez względu na to, czy ta osoba ma zaszczepienie dwoma dawkami, bądź jedną J&J”.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

 • Leszek

  6 lipca, 2021 at 9:55 am

  Gadanie w banie.
  Rzadko jakiekolwiek zaskarżenia koronawirusem kończyły się szpitalem i śmiercią.
  Tyle dają te szczepionki.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 + 5 =