PolskaZagranicaZełenski: Nord Stream 2 to zagrożenie i pułapka

Nasza Polska5 lipca, 20213 min

Gazociąg Nord Stream 2 to energetyczne zagrożenie i pułapka pod względem bezpieczeństwa – ocenił w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Uznał też, że jego kraj powinien otrzymać odpowiedź w sprawie tego, kiedy będzie członkiem UE i NATO.

Cała Europa powinna się zjednoczyć, by przeciwdziałać „energetycznemu zagrożeniu”, jakim jest Nord Stream 2 – uważa Zełenski. „Należy nadal przeciwdziałać realizacji projektu Nord Stream 2 i angażować do tej trudnej walki wszystkich partnerów” – podkreślił prezydent podczas forum „Ukraina 30. Polityka międzynarodowa”.

W opinii Zełenskiego we wdrożeniu w eksploatację NS2 „chodzi nie o gospodarkę, a o broń”. „I nie tylko przeciwko Ukrainie, ale też, jestem przekonany, broń przeciwko całej Europie w przyszłości” – dodał. Według niego ten projekt to „pułapka” pod względem bezpieczeństwa.

Zełenski ocenił też podczas swojego wystąpienia, że Ukraina zrobiła już wystarczająco, by otrzymać od partnerów „jasne potwierdzenia tego, kiedy i jak Ukraina będzie członkiem UE i NATO”. Zapewnił, że otrzymanie członkostwa w UE i NATO jest głównym strategicznym priorytetem w polityce zagranicznej Ukrainy.

Podczas tej samej konferencji szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba wyraził przekonanie, że Ukraina będzie członkiem NATO. „To kwestia czasu i ceny, jaką zapłacimy. A dopóki nie jesteśmy członkami wielkiego sojuszu, musimy otoczyć się sojuszami z przyjaznymi państwami” – zaznaczył.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

osiem + 13 =