ZagranicaPutin zatwierdził strategię bezpieczeństwa narodowego krytykującą Zachód

Magdalena Targańska3 lipca, 20214 min

Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził nową strategię bezpieczeństwa narodowego – podał w sobotę dziennik „Kommiersant”. Dokument głosi, że „westernizacja” wzmacnia groźbę utraty suwerenności kulturowej, a do priorytetów Rosji należy współpraca z Chinami.

Autorzy strategii, która zastąpi poprzedni dokument z 2015 roku, oceniają, że Rosja jest obecnie obiektem celowej polityki powstrzymywania. Próby „siłowej presji na Rosję” sprawiają – w ich ocenie – że zagrożenia militarne się nasilają.

„Stany Zjednoczone prowadzą konsekwentną politykę rezygnowania ze zobowiązań międzynarodowych w sferze kontroli zbrojeń. Planowane rozmieszczenie amerykańskich pocisków średniego i krótkiego zasięgu w Europie i regionie Azji i Pacyfiku tworzy zagrożenie dla stabilności strategicznej i bezpieczeństwa międzynarodowego” – czytamy w dokumencie.

Ogółem w strategii jako źródło rozmaitych zagrożeń wymieniane są często „Stany Zjednoczone i ich sojusznicy”.

Część dokumentu poświęcona jest bezpieczeństwu gospodarczemu. W strategii przyznano, że utrzymują się problemy socjalne i gospodarcze odczuwane przez obywateli Rosji. W związku z nimi „w społeczeństwie rośnie zapotrzebowanie na podwyższanie efektywności administracji państwowej, zapewnienie sprawiedliwości społecznej i wzmocnienie walki z korupcją” – oceniają autorzy dokumentu.

Jako jeden ze sposobów zapewnienia bezpieczeństwa gospodarczego Rosji wymieniono rezygnację z dolara, a także produkcję krajowych szczepionek.

Strategia głosi także, że „ludzkość zetknęła się z groźbą utraty moralnych i duchowych punktów orientacyjnych”, jak i „trwałych zasad moralnych”. W rozdziale strategii dotyczącym „ochrony tradycyjnych rosyjskich wartości moralnych i duchowych” ostrzeżono, że obecnie „absolutyzowana jest wolność jednostki, realizowana jest aktywna propaganda permisywizmu, braku moralności i egoizmu, wdrażany jest kult przemocy, konsumpcji i zaspokojenia”.

O atakowanie tradycyjnych rosyjskich wartości autorzy dokumentu oskarżyli zagraniczne organizacje pozarządowe i religijne, organizacje ekstremistyczne i terrorystyczne.

Za jeden z priorytetów Rosji strategia uznaje rozwój relacji z Chinami i Indiami.

Wcześniej sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew zapowiadał, że projekt nowej strategii bezpieczeństwa narodowego będzie zawierał odpowiedzi na nieprzyjazne działania innych państw. Praca nad nowym dokumentem trwała – według mediów rosyjskich – około roku i w maju br. Rada Bezpieczeństwa zatwierdziła tę zmienioną strategię.

 

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery + czternaście =