Prezydent: polskie rolnictwo jest fundamentem polskiej gospodarki

Magdalena Targańska2 lipca, 20215 min

Polskie rolnictwo jest niezwykle ważną częścią naszej gospodarki, absolutnym jej fundamentem, z uwagi na to, że zabezpiecza niezwykle istotną część bezpieczeństwa krajowego – bezpieczeństwo żywnościowe – powiedział w piątek podczas gali konkursu AgroLiga 2020 prezydent PR Andrzej Duda.

Prezydent podczas gali AgroLigi 2020 zorganizowanej w ogrodach Pałacu Prezydenckiego powiedział, że odczuwa dumę z tego, iż „jesteśmy w stanie wyłonić co roku w wyniku niezwykle szczegółowych i sprawiedliwych eliminacji tych, którzy radzą sobie najlepiej”. Podkreślił, wręczając laury, są one przykładem dla innych.

„Wszyscy państwo przyczyniacie się do budowy potencjału polskiego rolnictwa, czynicie polskie rolnictwo nowocześniejszym, na tym szeroko pojętym rynku rolnym działając pokazujecie innym, że można, jesteście dla nich wzorcem” – mówił prezydent.

Jak wskazał, najważniejszym aspektem jest to, że rolnictwo w Polsce przekłada się na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. „Polskie rolnictwo jest niezwykle ważną częścią naszej gospodarki, absolutnym jej fundamentem, z uwagi na to, że zabezpiecza niezwykle istotną część bezpieczeństwa krajowego – bezpieczeństwo żywnościowe” – podkreślił Andrzej Duda.

Według niego „nie zdawać sobie sprawy z tego, co to znaczy może tylko ktoś, kto nigdy nie odczuwał głodu, kto nigdy nie był w sytuacji, że zabrakło jedzenia”.

Prezydent zwrócił uwagę, że w Polsce sytuacji braków żywnościowych nie było „już od ponad 30 lat” i to jest zasługa krajowych producentów rolnych. Zwrócił ponadto uwagę, że polska żywność podbija też rynki światowe.

Andrzej Duda podkreślił, że produkcja rolna musi się mierzyć z wieloma ryzykami. Tymi naturalnymi, które w ciągu kilku minut potrafią zniweczyć roczną parę rolnika, ale też tymi rynkowymi.

Podkreślił, że szczególnie ubiegły rok był pełen wyzwań związanych z pandemią, która także wpłynęła na sektor rolny.

Prezydent na końcu uroczystości pogratulował wszystkim laureatom AgroLigi 2020, życzył im udanego sezonu w 2021 roku. „Szczęść Boże wszystkim polskim rolnikom” – podsumował.

W piątek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego wręczono nagrody dla wyróżniających się firm i osób z sektora rolnego. Wręczono również odznaczenia państwowe dla tych, którzy działają na rzecz rolnictwa w Polsce.

Mistrzem krajowym AgroLigi w kategorii firma został Zakład Przetwórstwa Mięsnego GROT J. Grot. W kategorii rolnik, tym tytułem wyróżniono dwa gospodarstwa, pierwsze prowadzone przez Monikę i Piotra Wójcików, drugie przez Małgorzatę, Dariusza, Natalię i Damiana Zarębów. W konkursie, w obu kategoriach, przyznano też kilkanaście tytułów wicemistrza i laureata AgroLigi 2020.

Konkurs AgroLiga pozwala na prezentację dorobku rolnictwa i firm funkcjonujących w tym obszarze z terenu poszczególnych województw. Laureatami wojewódzkimi są rolnicy i przedstawiciele agroprzedsiębiorstw, którzy wyróżniają się osiąganymi efektami technologicznymi i ekonomicznymi, rozwijają swoją działalność przy pomocy funduszy unijnych oraz wykazują zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. (PAP)

 

autor: Michał Boroń, Małgorzata Fraser

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk