NaukaZbliża się katastrofa. Naukowcy nazywają ją „długi COVID-19”

Nasza Polska1 lipca, 20214 min

Naukowcy badający, co dzieje się z ludźmi po zakażeniu Covid-19, odkryli, że pewna liczba chorych „doświadcza czegoś gorszego – rozciągniętego w czasie, wyniszczającego syndromu znanego jako +długi Covid+” – informuje australijski portal News.com.

Nowe badanie sugeruje, że następna „katastrofa zdrowotna” dotknie miliony ludzi cierpiących na ten syndrom, który może być odrzucany przez środowisko lekarskie.

I chociaż dokładne liczby są trudne do określenia, nowe badanie zakłada, że w samych Stanach Zjednoczonych może być „15 milionów przypadków +długiego Covidu+ wynikających z tej pandemii”.

Amerykańskie czasopismo naukowe „New England Journal of Medicine” opublikowało w środę artykuł pt. „W obliczu naszej kolejnej narodowej katastrofy zdrowotnej – długodystansowego Covid”. Jego autorzy dr Steven Phillips i dr Michelle Williams napisali, że „+długi Covid+ prawdopodobnie rzuci cień na nasz system opieki zdrowotnej i ożywienie gospodarcze”. „Chociaż dane wciąż się pojawiają, średni wiek pacjentów z +długim Covidem+ wynosi ok. 40 lat, co oznacza, że większość jest w najlepszych latach pracy” – napisali.

„Nikt nie wie, jaki będzie przebieg +długiego Covidu+ ani, jaki odsetek pacjentów wyzdrowieje lub będzie mieć długotrwałe objawy. To frustrująco kłopotliwy stan” – wskazali. – Ale biorąc pod uwagę enigmatyczną historię +nowych+ zespołów poinfekcyjnych, pojawienie się +długiego Covidu+ nie powinno być zaskakujące”.

Badacze zwracają uwagę, że jeśli brać pod uwagę doświadczenia z przeszłości to wielu członków społeczności medycznej będzie niedowierzało, marginalizowało i odrzucało ów nowy syndrom. „Taka reakcja sprawi, że pacjenci poczują się niezrozumiani, pokrzywdzeni i niezadowoleni” – akcentują naukowcy.

Z powodu braku wsparcia ze strony środowiska medycznego pacjenci z „długim Covidem” i aktywiści utworzyli już internetowe grupy wsparcia. Jedna z takich organizacji, Body Politic Covid-19 Support Group, przyciągnęła ponad 25 tys. członków – podaje News.com.

Profesor nadzwyczajna zdrowia ludności na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney, Bette Liu, przeprowadziła obszerne badanie prawie każdego pacjenta z koronawirusem w tym stanie. Odkryła, że 80 proc. osób wyzdrowiało w ciągu miesiąca, a 95 proc. do trzech miesięcy po zakażeniu. Pozostałe 5 proc. nadal odczuwało objawy nawet przez trzy miesiące po początkowej diagnozie. (PAP)

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

5 + pięć =