PolskaNiedzielski: Szczepienia od czwartku możliwe w dowolnym punkcie

Nasza Polska1 lipca, 20214 min

Nie wymaga zmian prawnych nowa zasada, zgodnie z którą szczepienia będzie można wykonać w każdym punkcie, w którym dana osoba przebywa, lub który wybierze – podkreślił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od czwartku drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 będzie można przyjąć w dowolnym punkcie szczepień. Zmiany mają m.in. ułatwić szczepienia w czasie wakacji.

Niedzielski na konferencji prasowej w Raszynie podkreślił, że chodzi o dalsze ułatwienie szczepień dla obywateli. „Tutaj nie ma żadnych szczególnych rozwiązań, żadnych szczególnych regulacji, które muszą zostać przyjęte, ani rozporządzenia, ani ustawy. Po prostu zmieniamy proces” – podkreślił.

„Polega to na tym, że osoby, które zgłoszą się do przychodni w swoim miejscu wypoczynku i tam będą wolne dawki, wolne terminy, tak na prawdę od ręki taka osoba zostanie zaszczepiona, bez względu na to, czy to będzie pierwsza, czy druga dawka” – powiedział minister.

Przypomniał, że obecnie mamy sytuację, w której to szczepionka czeka na obywateli.

Według Niedzielskiego, gdyby przychodnia nie miała wolnych terminów, to w trybie szybkim zamówi ona z Agencji Rezerw Strategicznych dawki i one dojadą. „Wtedy nie będzie to od ręki, trzeba będzie się liczyć z poślizgiem kilku dni” – dodał minister.

Zmiany terminów szczepienia można wykonać m.in. przez infolinię.

Szef MZ dopytywany, czy jego zdaniem startująca w czwartek loteria z nagrodami dla szczepiących się przyniesie skutek, odparł, ze obecnie trzeba robić wszystko, żeby liczba szczepień dynamicznie rosła.

„Wszyscy mamy świadomość tego, że zainteresowanie się powoli wyczerpuje, widzimy też w badaniach opinii społecznej, że ta liczba osób skłonnych do udziału w szczepieniach zatrzymała się na poziomie około 70 proc., a wyszczpionych mamy dopiero pięćdziesiąt kilka procent, więc pod tym względem każda metoda, która przyczyni się do zwiększenia liczby szczepień jest dla mnie cenna” – podkreślił Niedzielski

Jak dodał, przygotowywane są również zachęty dla szczepienia dzieci od 12 roku życia. „Tutaj przygotowujemy również pewien zakres zachęt, które będą skierowane do różnych grup wiekowych i środowiskowych. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia, obwieścimy państwu taką kompleksowa propozycję” – zapowiedział minister. (PAP)

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzy × pięć =