NaukaKomputerowa analiza wskazała na 200 leków, które mogłyby pomagać w Covid-19

Nowe badanie oparte na analizie oddziaływań SARS-CoV2 z białkami gospodarza pokazało, że aż 200 zatwierdzonych już leków mogłoby być skuteczne w terapii Covid-19. Wskazało też na różnorodne mechanizmy, które można wykorzystać w walce z wirusem.

Dzięki prowadzonym na całym świecie, szeroko zakrojonym badaniom, naukowcy coraz lepiej rozumieją sposoby, z pomocą których SARS-CoV2 oddziałuje z ludzkimi komórkami. To z kolei otwiera drogę do poszukiwań terapii.

Jak się okazuje, skuteczne mogą być istniejące już leki. Autorzy nowej pracy opublikowanej w piśmie „Science Advances” stworzyli bazę białek oddziałujących z wirusem i sprawdzili ich oddziaływanie z różnymi istniejącymi już środkami. Dzięki sztucznej inteligencji określili potencjalny wpływ aż 200 zatwierdzonych już leków, które mogą działać na Covid-19 na dwa główne sposoby – zaburzać namnażanie się wirusa lub wpływać na odpowiedź odpornościową.

Na 66 proc. spośród ponad 1,5 tys. białek działał jeden lek, a na 30 białek – osiem substancji lub więcej.

Pięć leków oddziałujących na te 30 białek naukowcy sprawdzili w laboratorium na komórkach pochodzących od małpy. Odkryli, że przeciwmalaryczny środek proguanil oraz stosowana m.in. w reumatoidalnym zapaleniu stawów sulfasalazyna działały przeciwwirusowo, nie uszkadzając komórek. Leki te mogą w infekcji koronawirusem wygaszać też groźne stany zapalne.

Część z przebadanych leków może także wpływać na produkcję przez organizm tlenku azotu ważnego dla replikacji wirusa.

Więcej informacji na stronie publikacji źródłwej (http://dx.doi.org/10.1126/sciadv.abh3032). (PAP)

Marek Matacz

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jeden × 2 =