PolskaNiedzielski: Prawdopodobnie od października szczepionki będą płatne. Premie dla lekarzy za wyszczepialność

Karol Kwiatkowski28 czerwca, 20213 min

Rzeczywiście rozmawiamy na temat tej ewentualności odpłatności, czyli wprowadzenia w normalny system refundacyjny szczepienia przeciwko COVID-owi – mówił szef MZ Adam Niedzielski. 

– Rzeczywiście rozmawiamy na temat tej ewentualności odpłatności, czyli wprowadzenia w normalny system refundacyjny szczepienia przeciwko COVID-owi. Mamy tak zbudowany system refundacyjny, że na przykład są pewne grupy preferencyjne, które mają refundowane przez państwo takie szczepienie, na przykład osoby w wieku powyżej 75. czy w ogóle 70. roku życia i rozważamy czy takiego systemu nie wprowadzić np. po 1 października. Oczywiście w tej grupie refundacyjnej na pewno byliby uwzględnieni seniorze, ale przede wszystkim chciałbym też, żeby wszyscy czym prędzej skorzystali z możliwości szczepienia – stwierdził Adam Niedzielski na briefingu prasowym przed MZ.

O nowe zasady przyjmowania drugiej dawki na poniedziałkowej konferencji pytany był szef MZ Adam Niedzielski. „Jeżeli ktoś z państwa w trakcie wakacji uda się nad morze lub w inne miejsce, to będzie mógł zorientować się, czy tam w okolicy jest punkt szczepień – o ile przypada mu drugie szczepienie albo pierwsze szczepienie, bo do tego też zachęcamy” – mówił.

Chcemy przeformułować działanie podstawowej opieki zdrowotnej – zmienić system finansowania, odchodząc od płatności za każdego pacjenta zapisanego w przychodni niezależnie od odbytych wizyt, poszerzyć diagnostykę, wprowadzić premię za profilaktykę – zaznaczył na konferencji prasowej w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister chce, aby nastąpiło „wprowadzenie na większą skalę tzw. quality payments, czyli wskaźników, po przekroczeniu których jednostki POZ będą dostawały premię”.

Niedzielski wytłumaczył, że te wskaźniki mogą dotyczyć skali zaszczepienia pacjentów przypisanych do danego lekarza.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery × pięć =