ZagranicaUkryte ryzyko: poszczepienne zapalenie serca

Nasza Polska27 czerwca, 20213 min

Stowarzyszenie Amerykańskich Lekarzy i Chirurgów (AAPS) udostępniło na swojej stronie internetowej (aapsonline.org) niepokojący artykuł zatytułowany „COVID-19: Powinieneś chronić swoje serce jeśli się szczepisz?” Wynika z niego, że ryzyko zapalenia serca w efekcie szczepienia przeciwko COVID-19 dramatycznie rośnie. 

Kilka dni temu, 23 czerwca, Komitet Doradczy do spraw Szczepień (ACIP) odbył nadzwyczajne spotkanie w sprawie doniesień dotyczących zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia po szczepieniach przeciwko COVID-19, głównie dotyczyło to drugiej dawki szczepionki. Obecnie amerykańska agencja CDC bada około 600 (niektóre źródła twierdzą, że 800) przypadków poszczepiennych poważnych problemów z sercem. Poszczepienne zapalenie mięśnia sercowego ma zwykle inny przebieg niż samoistne lub prowirusowe zapalenie mięśnia serca. Ból w klatce piersiowej jest zgłaszany bardzo rzadko – mniej niż 1 na 10 000 przypadków. Jeśli zapalenie mięśnia sercowego wystąpi po pierwszej dawcę, w USA zaleca się odroczenie drugiej dawki do czasu wyjaśnienia sytuacji i po wyzdrowieniu pacjenta rozważa się powrót do szczepienia po konsultacji z pacjentem, lekarzem i zespołem klinicznym. 

Spotkanie ACIP zakończyło się mimo wszystko zaleceniem nieprzerywania akcji szczepień. CDC planuje dodać ostrzeżenia o zapaleniu serca do ulotek informacyjnych dołączanych do szczepionek przeciwko COVID-19. Problem w tym, że zapalenie mięśnia serca nie jest wykrywane, jeśli nie jest przeprowadzane badanie w tym kierunku. W artykule został przytoczony przypadek młodej, zdrowej i zaszczepionej kobiety, u której poszczepienne zapalenie mięśnia osierdziowego zostało wykryte… przypadkiem, podczas testowania nowego urządzenia do wykonywania echokardiogramu. 

„Policz: jeśli jeden na 10 000 zachoruje na zapalenie mięśnia sercowego, na 300 milionów, które dostaną zastrzyk, możemy mieć 30 000 ludzi, głównie młodych mężczyzn, z uszkodzonym sercem” – pisze doktor Jane Orient. 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzynaście + 4 =