W Kościele w czwartek święto Jana Chrzciciela, jedynego świętego wspominanego dwa razy w roku

Karol Kwiatkowski24 czerwca, 20214 min

W Kościele 24 czerwca obchodzone jest święto narodzin Jana Chrzciciela. Jest jedynym świętym dwukrotnie wspominanym w kalendarzu liturgicznym. 29 sierpnia przypada wspomnienie jego męczeńskiej śmierci.

Zgodnie z Ewangelią św. Łukasza Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety. Jego narodzenie z wcześniej bezpłodnej Elżbiety i posłannictwo zwiastował Zachariaszowi archanioł Gabriel.

Przyszedł na świat sześć miesięcy przed narodzeniem Jezusa. Zgodnie z tym co wyśpiewał jego ojciec, przyjście Jana na świat było wypełnieniem obietnic mesjańskich. Kantyk Zachariasza wszedł na stałe do liturgii i jest elementem jutrzni.

Ewangelia wskazuje, że żył na pustyni, podejmując pokutę i wzywając rodaków do nawrócenia. Wyrazem deklaracji zmiany życia było przyjęcie udzielnego przez niego chrztu w Jordanie. „Garnęła się do niego Jerozolima i cała Judea, i wszelka kraina wokół Jordanu” – czytamy w Ewangelii.

Wśród osób, które przyjęły z jego ręki chrzest, był Jezus Chrystus. Wówczas prorok nazwał Zbawiciela „Barankiem Bożym, który gładzi grzechy świata”.

Jan poniósł śmierć męczeńską z rozkazu króla Heroda II Antypasa. Prorok zarzucił władcy grzech wzięcia żony swojego brata. W konsekwencji został skazany na ścięcie.

Zgodnie z chrześcijańską i muzułmańską tradycją grób Jana Chrzciciela jest w Wielkim Meczecie Umajjadów w Damaszku, dawnej bazylice zbudowanej ku jego czci przez cesarza Teodozjusza I Wielkiego.

Był on pierwszym świętym czczonym w całym Kościele. Jako jedyny wśród świętych w kalendarzu liturgicznym Kościoła jest dwukrotnie przywoływany. Po raz pierwszy 24 czerwca, kiedy obchodzi się dzień jego narodzin. Po raz drugi jego wspomnienie obchodzone jest 29 sierpnia. Wówczas wspominana jest jego męczeńska śmierć

Liturgiczna uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela jest drugą zwyczajową datą, kiedy w archidiecezji warszawskiej przyznawane są medale „Za Zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

„W tym roku ze względu na pandemię taka uroczystość wręczenia medali nie jest planowana” – poinformowało biuro prasowe archidiecezji. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

siedem + 18 =