Dworczyk: uruchomiono szczepienia przeciw Covid-19 w aptekach i galeriach handlowych

Karol Kwiatkowski24 czerwca, 20216 min

Zgodnie z zapowiedzią w czerwcu uruchomiono szczepienia przeciw Covid-19 w aptekach; do tej pory do tego programu zgłosiło się ok. 450 aptek z całej Polski – powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że uruchomiono także osiem pilotażowych punktów szczepień na terenie centrów handlowych.

Dworczyk wystąpił na konferencji razem z sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawłem Szefernakerem oraz prezesem zarządu Totalizatora Sportowego Olgierda Cieślika.

Szef KPRM poinformował, że zgodnie z zapowiedzią w czerwcu uruchomiono szczepienia przeciw Covid-19 w aptekach, a do tej pory do tego programu zgłosiło się ok. 450 aptek z całej Polski i w tych aptekach można się szczepić.

Zaapelował też do farmaceutów, by jak najwięcej aptek włączało się do Narodowego Programu Szczepień. „Nabór ma charakter otwarty i ciągły, wnioski aptek będą rozpatrywane według kolejności zgłoszenia, wystarczy przesłać tylko w formie elektronicznego oświadczenia, zgłosić się do oddziału NFZ regionalnego i mamy sprawę załatwioną i taki punkt powstaje” – powiedział.

Wyraził też nadzieję, że poza szczepieniami na Covid-19 w aptekach będą też prowadzone szczepienia przeciw grypie, a w konsekwencji jedne i drugie szczepienia wpłyną bardzo pozytywnie na stan zdrowia Polaków.

Kolejnym miejscem szczepień, które zostały uruchomione w czerwcu – podkreślał Dworczyk – są galerie handlowe. Zaznaczył, że zostały do tego wypracowane wytyczne. „Chcemy, by szczepienia były dostępne wszędzie, galerie są takim miejscem, gdzie spotyka się bardzo dużo osób, gdzie bardzo dużo sposób odwiedza sklepy, kina. Wszystkie punkty, które są w tych galeriach umieszczone, chcemy by przy tej okazji była możliwość zaszczepienia się” – powiedział.

Poinformował, że uruchomiono osiem takich pilotażowych punktów na terenie centrów handlowych, m.in. w Warszawie, Opolu, Bytomiu, Zabrzu, Łodzi i Toruniu oraz że trwają rozmowy z kolejnymi placówkami.

Szef KPRM został zapytany na czwartkowej konferencji prasowej, jakim preparatem i od kiedy będziemy mogli zaszczepić się w aptekach i galeriach handlowych.

Dworczyk poinformował, że będą to szczepionki jednodawkowe firmy Johnson & Johnson. „Z czasem będą dołączane tam inne szczepionki, ponieważ od 1 lipca nastąpią zmiany jeśli chodzi o podawanie drugiej dawki” – dodał.

„To, od kiedy możemy się szczepić uzależnione jest od momentu, kiedy dany punkt – dana apteka, dana galeria – wejdzie do programu. Już w wielu miejscach w Polsce możemy takie szczepienie wykonywać” – powiedział minister.

Dworczyk zapowiedział ponadto, że na początku przyszłego tygodnia zaprezentowane zostaną szczegółowe informacje dotyczące możliwości podania drugiej dawki szczepionki w dowolnym punkcie w kraju. Potwierdził, że taka możliwość ma zostać uruchomiona 1 lipca.

Szef KPRM ponowił też apel, „by wszystkie środowiska, każdy z nas z osobna, włączył się w przekonywanie do szczepień”. „Widzimy bardzo wyraźnie zmniejszającą się liczbę osób, które się rejestrują na szczepienia. O ile w takich rekordowych dniach kilka tygodni temu to było nawet 370 tysięcy osób dziennie, o tyle mamy z tygodnia na tydzień takie 30 procentowe albo nawet większe spadki, w ostatnim tygodniu średnio to jest 50 tysięcy nowych osób dziennie rejestrujących się na szczepienia, więc to naprawdę jest bardzo duże wyzwanie, które stoi przed nami” – powiedział Dworczyk. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek, Aleksandra Rebelińska, Marta Rawicz

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk