PolskaZiobro: do czasu uprawomocnienia się decyzji ws. Nowaka, prokuratura nie musi wydawać protokołu

Magdalena Targańska19 czerwca, 20213 min

Prokuratura uznaje, że do czasu uprawomocnienia się decyzji ws. Sławomira Nowaka, nie musi wydawać protokołu. Jeśli sąd uzna, że Nowak ma pozostać w areszcie, to wtedy zostaną zwrócone pieniądze. A jeśli ta decyzja będzie inna, to wówczas protokół zostanie sporządzony – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Ziobro, który był w sobotę gościem w Radiu RMF FM został zapytany o sprawę byłego ministra Sławomira Nowaka. „Trwa postępowanie przed sądami związane z ustaleniem, czy pan Nowak powinien zostać w areszcie tymczasowym. Prokuratura stoi konsekwentnie na stanowisku, że powinien, ponieważ skala zarzutów wobec niego jest niebotyczna” – podkreślił minister.

Wskazał, że wobec Nowaka są „rzadko spotykane zarzuty” przyjęcia 7 milionów łapówki i żądania kolejnych czterech. „Ustalenia są bardzo obfite, niezwykle obszerny materiał dowodowy. Zawiadomiła nas o tych przestępstwach strona ukraińska, stąd się wzięło całe postępowanie” – powiedział Ziobro.

Minister sprawiedliwości odniósł się też do wpłacenia przez rodzinę Sławomira Nowaka 1 miliona poręczenia majątkowego, na które prokurator nie sporządził protokołu przyjęcia poręczenia majątkowego z uwagi na złożony w sprawie sprzeciw. „Prokuratura w ramach prawa uznaje, że do czasu uprawomocnienia się decyzji nie musi tego protokołu wydawać. Protokół zostanie sporządzony w momencie, kiedy sprawa zostanie rozstrzygnięta” – zaznaczył.

Ziobro poinformował również, że jeśli sąd uzna, że Sławomir Nowak ma pozostać w areszcie, to wtedy zostaną zwrócone pieniądze. „A jeśli okaże się, że ta decyzja będzie inna, to wówczas protokół zostanie sporządzony” – zapowiedział.

„Dzięki zmianom, które udało nam się przeprowadzić, od poniedziałku wchodzą nowe przepisy, które pozwalają ustalać legalność tego rodzaju pieniędzy, które są zgłaszane w ramach poręczenia. I będziemy też tą legalność przy okazji (chcieli) zbadać” – zapowiedział minister. (PAP)

 

Autor: Bartłomiej Figaj

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × jeden =