Kwiatkowski: senatorowie niezależni podejmą decyzję po spotkaniu z senator Staroń

Nasza Polska15 czerwca, 20213 min

Koło senatorów niezależnych podejmie decyzje w sprawie głosowania nad kandydaturą Lidii Staroń na RPO po spotkaniu z nią i wysłuchaniu programu kandydatki – powiedział dziennikarzom szef koła senator Krzysztof Kwiatkowski.

Sejm powołał we wtorek senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Aby mogła objąć stanowisko, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat.

W Senacie Lidia Staroń może najprawdopodobniej liczyć na klub PiS (48 senatorów). Przeciw niej będą najprawdopodobniej klub KO, a także senatorowie Lewicy i PSL – w sumie mają 49 głosów w Senacie. Ostateczna decyzja może więc zależeć od trzyosobowego koła senatorów niezależnych, do którego należy sama Staroń.

Dziennikarze pytali we wtorek w Sejmie szefa tego koła Krzysztofa Kwiatkowskiego, jak senatorowie niezależni będą głosować w sprawie senator Staroń.

„Koło senatorów niezależnych przed podjęciem ostatecznej decyzji spotka się z panią senator, tak jak robiliśmy w przypadku wszystkich wcześniejszych kandydatur, które wpływały do Senatu” – powiedział Kwiatkowski.

„To nie jest ocena koleżanki z koła, to jest ocena kandydatki na szefa konstytucyjnego organu” – dodał.

Podkreślił, że wybór RPO to bardzo ważna decyzja. „Wymaga zastanowienia, podjęcia jej po tym jak kandydatka przedstawi swój program i udzieli odpowiedzi na nasze pytania” – powiedział senator. „Dopiero wtedy podejmiemy ostateczną decyzję” – dodał.

Przyznał, że od początku obecnej kadencji blisko współpracuje z senator Staroń, ale w tym przypadku kluczowa będzie jej wizja funkcjonowania RPO. „Nie mam żadnej wątpliwości, że tylko osoba, która będzie potrafiła, często także w zderzeniu z administracją rządową, walczyć o obywatela, powinna wykonywać obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich” – zaznaczył Kwiatkowski. (PAP)

autorzy: Piotr Śmiłowicz, Marta Rawicz

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk