KomentarzePolskaAgencja Badań Medycznych współpracuje z koncernami farmaceutycznymi i Microsoftem

Karol Kwiatkowski15 czerwca, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Warsaw Health Innovation Hub (WHIH) jest wspólnym projektem Agencji Badań Medycznych oraz globalnych firm takich jak: AstraZeneca, Micfosoft, Polpharma, Roche. To pierwsza tego typu inicjatywa w Europie Centralnej, która będzie łączyła współpracę sektora publicznego z biznesem – czytamy na stronie rządowej.

Agencja Badań Medycznych (ABM) jest państwową agencją odpowiedzialną za rozwój badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.  ABM jest podmiotem, którego celem jest budowa innowacyjnego systemu opieki zdrowotnej. Agencja realizuje jeden z pierwszych publicznych programów dotacyjnych z finansowaniem przeznaczonym na niekomercyjne badania kliniczne w naszym kraju – to informacje ze strony ABM.

Niekomercyjne badania wspólnie z koncernami farmaceutycznymi i Microsoftem Billa Gatesa?

Na inauguracji WHIH oprócz premiera obecni byli także przedstawiciele czterech pierwszych firm, które przystąpią do projektu, a są to: AstraZeneca, Micfosoft, Polpharma, Roche. Opiekunem partnerów strategicznych, który będzie odpowiedzialny współpracę między firmami jest EIT Health.

Dziękuję prezesowi Sierpińskiemu za utworzenie tej bardzo ciekawej inicjatywy, jaką jest projekt Warsaw Health Innovation Hub, którą wspiera polski rząd. Naszą odpowiedzialnością jest budowanie strategicznych partnerstw w obszarze zdrowia w sektorze publicznym i prywatnym. To lekcja, którą wyciągamy z pandemii – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Z punktu widzenia badań niekomercyjnych, to oczywiście istotne jest to, że wydatkowaliśmy ponad 1 mld zł, który pozwoli na uruchomienie ponad 100 projektów badawczych. Sam wolumen finansowy pokazuje, że jest to ogromne wsparcie. Przedtem, przed rokiem 2019, było to 0 zł. – mówił niedawno w wywiadzie dla portalu Polityka zdrowotna Sierpiński.

Jak do niezależności ABM i niekomercyjnych badań będzie się miała współpraca z koncernami farmaceutycznymi? Zobaczymy, ale nie wróży to dobrze.

Według rządu utworzony projekt będzie szansą na współpracę polskich naukowców i badaczy z globalnym firmami w zakresie biotechnologii i innowacji, a dalszy rozwój Hubu zmierzać będzie w kierunku utworzenia Polskiej Doliny Medycznej na wzór europejskich rozwiązań.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

15 − siedem =