DuchowośćW Kościele w piątek uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Karol Kwiatkowski11 czerwca, 202111 min

W Kościele katolickim w piątek obchodzona jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczystość ta ma zachęcać ludzi do odpowiedzi miłością na niepojętą miłość Jezusa – powiedział PAP ks. Józef Gaweł ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego.

Jak zaznaczył ks. Gaweł, kult Najświętszego Serca Pana Jezusa ma korzenie biblijne. „Źródłem kultu jest przebity bok Pana Jezusa, który na Kalwarii kontemplowała Matka Boża, pobożne kobiety i św. Jan Apostoł. Do faktu przebicia boku Chrystusa nawiązywali Ojcowie Kościoła i mistycy średniowieczni” – wyjaśnił.

Poinformował, że faktycznym początkiem kultu były prywatne objawienia francuskiej zakonnicy św. Małgorzaty Marii Alacoque, którą o zaprowadzenie specjalnego nabożeństwa i święta ku czci Najświętszego Serca miał prosić sam Pan Jezus. „Jezus prosił, by to nabożeństwo zachęcało ludzi do odpowiedzi miłością na Jego niepojętą miłość” – wyjaśnił.

Przypomniał, że objawienia te miały miejsce w latach 1672-1675, a święto Najświętszego Serca Pana Jezusa zostało ostatecznie ustanowione w 1765 r. „Starania o ustanowienie tego święta trwały aż 90 lat. Zabiegały o to siostry wizytki, jednak Stolica Apostolska wciąż domagała się jego teologicznego uzasadnienia, nie chcąc opierać się jedynie na objawieniach prywatnych” – zastrzegł.

Ks. Gaweł wyjaśnił, że to polscy biskupi wystosowali memoriał do Stolicy Apostolskiej, w którym uzasadnili wprowadzenie tego święta na podstawie teologii i historii. „W 1765 r. papież Klemens XIII wyraził zgodę na ustanowienie tego święta najpierw w Królestwie Polskim oraz w Rzymie. Wreszcie w 1856 r. papież Pius IX zatwierdził uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa dla całego Kościoła” – zaznaczył.

Ks. Gaweł poinformował, że 27 lipca 1920 r. na Jasnej Górze miał miejsce pierwszy akt Poświęcenia Polski Sercu Pana Jezusa. „Sytuacja Polski była wówczas tragiczna. Pod Warszawą stały wojska bolszewickie, ze stolicy wyjechali już ambasadorowie innych państw, pozostał jedynie nuncjusz apostolski Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI. Wtedy wydawało się, że nie ma już dla Polski ratunku” – zaznaczył.

Wówczas – jak przypomniał ks. Gaweł – 17 biskupów pojechało na Jasną Górę, by tam poświęcić Polskę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz ponownie obrać Matkę Bożą jako Królową Polski. „To pierwsze poświęcenie było błaganiem Boga o uratowanie Polski przed klęską i niewolą. Niecałe trzy tygodnie później, 15 sierpnia 1920 r., wydarzył się tzw. Cud nad Wisłą” – podkreślił.

Zaznaczył, że 3 czerwca 1921 r. biskupi zgromadzeni w Krakowie na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski wzięli udział w uroczystości konsekracji bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa, której budowa trwała ponad 20 lat. „Ofiary na świątynię płynęły do ojców jezuitów z trzech zaborów, dzięki czemu budowa integrowała Polaków. Dlatego to poświęcenie było wielką narodową uroczystością” – ocenił.

Dodał, że to właśnie tam, w obecności prezydenta, premiera, rządu, wojska oraz ok. 140 tys. wiernych, Episkopat Polski ponowił akt poświecenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. „To było publiczne, oficjalne poświęcenie Polski Bożemu Sercu. Był to także akt dziękczynienia za odniesione zwycięstwo w wojnie z bolszewikami i odzyskaną wolność” – podkreślił ks. Gaweł.

Według duchownego proklamowany tego dnia akt był również „programem pracy Kościoła w okresie międzywojennym”.

„Było jeszcze ponowienie poświęcenia Polski 28 października 1951 r. dokonane przez kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze w obecności ok. miliona wiernych. Był to akt zawierzenia Ojczyzny i Kościoła w nadchodzących bardzo trudnych czasach okresu komunistycznego. Ponawianie tego aktu było wyrazem wiary w opiekę Serca Jezusowego nad nasza Ojczyzną, wyrazem wiary, że Najświętsze Serce Jezusa jest dla Polski nadzieją i ocaleniem” – podkreślił.

Ks. Gaweł poinformował, że w piątek, w 100. rocznicę konsekracji bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz oficjalnego poświęcenia Polski Bożemu Sercu, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi zebrani na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Krakowie uroczyście ponowią akt poświęcenia Polski Sercu Jezusa. W tym samym dniu zostanie on odnowiony we wszystkich polskich parafiach.

„Jak wskazują biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski napisanym z tej okazji, ma to być akt dziękczynienia za 30 lat wolności” – wyjaśnił ks. Gaweł.

Jednocześnie – jak zastrzegł – biskupi wskazują w liście problemy i wyzwania, jakie stają przed Polską obecnie. „Biskupi piszą, że życie społeczne i polityczne w Polsce naznaczone jest niekończącymi się napięciami, konfliktami, nienawiścią i wrogością. Dlatego apelują o modlitwę o dar miłości, abyśmy w każdym człowieku – także innym czy myślącym inaczej – potrafili dostrzec brata” – mówił.

Zdaniem ks. Gawła akt ten nie powinien być jedynie formułą wypowiedzianą przez biskupów. „Chodzi o to, żeby te słowa każdy wierzący wprowadzał w życie. Żeby każdy z nas bardziej uświadomił sobie to, co jest istotą chrześcijaństwa – że Bóg jest miłością. Najbardziej czytelnym znakiem tej miłości jest Serce Pana Jezusa, przebite włócznią rzymskiego żołnierza” – podkreślił.

Dodał, że uświadomienie sobie tej prawdy będzie następnie wpływać na życie rodzinne, społeczne a nawet polityczne. „Gdy człowiek naprawdę doświadczy Bożej miłości, w sposób naturalny zacznie nią żyć i promieniować na zewnątrz. Skutkiem tego jest zachowywanie Bożych przykazań, a zwłaszcza przykazania miłości” – zastrzegł.

Ks. Gaweł wyjaśnił, że jedynie w ten sposób można wpływać na życie społeczne. „Nie rozwiążemy problemów społecznych dekretami, ale jedynie przez osobiste przyjęcie Chrystusa i nawrócenie” – stwierdził.

Dodał, że już papież Pius IX, który rozciągnął na cały Kościół kult Serca Jezusowego, mówił, że „ratunku dla świata należy szukać w Sercu Jezusa i w oparciu życia społecznego na prawie miłości”.

Ks. Józef Gaweł jest kapłanem Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (sercanie); byłym magistrem nowicjatu, wychowawcą kleryków, prowincjałem, moderatorem Sercańskiej Wspólnoty Świeckich i rekolekcjonistą sióstr zakonnych, a także autorem licznych publikacji dotyczących życia duchowego, pobożności i duchowości Serca Jezusowego m.in. „Najświętsze Serce Jezusa – nadzieja i ocalenie”, „Św. Małgorzata Maria i kult Serca Jezusowego” oraz audiobooka „Najświętsze Serce: 100 lat świętości Małgorzaty Marii Alacoque i poświecenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa”. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

16 + czternaście =