W. Brytania/ Wniosek o zmianę płci – koszt pięć funtów

Karol Kwiatkowski11 czerwca, 20214 min

Opłata za złożenie wniosku o certyfikat uznania płci została obniżona do 5 funtów, ogłosił rząd – informuje BBC News. 

Brytyjski rząd zobowiązał się we wrześniu zeszłego roku do obniżenia kosztów prawnej zmiany płci, wynoszący wtedy 140 funtów. Minister ds. Kobiet i Równości Liz Truss powiedziała, że ​​redukcja opłat usunęła „barierę” dla osób transpłciowych. Chociaż koszty są wymieniane jako przeszkoda w składaniu wniosku, niektóre grupy LGBT twierdzą, że potrzeba więcej pracy nad ułatwienia dla osób transpłciowych.

BBC ujawniło w zeszłym miesiącu, że od początku maja koszty zostaną zredukowane do pięciu futnów.
W 2018 r. przeprowadzono konsultacje w celu zbadania potencjalnych reform sposobu, w jaki osoby transpłciowe mogą ubiegać się o certyfikat uznania płci (GRC) w Anglii i Walii. Certyfikat pozwala na odnotowanie „nowej” płci w aktach urodzenia i ślubu.
Istniejący proces – który wymaga dwóch raportów medycznych – został skrytykowany jako kosztowny i biurokratyczny. Rząd szacuje, że w Wielkiej Brytanii jest od 200 000 do 500 000 osób transpłciowych, chociaż rzeczywista liczba nie jest znana.
Według najnowszych oficjalnych danych od 2005 r. przyznano łącznie 5871 certyfikatów uznania płci.
We wrześniu 2020 r., po ożywionej debacie na temat potencjalnego wpływu zmiany prawa, rząd ogłosił, że nie zreformuje fundamentalnie tego procesu.
W tamtym czasie pani Truss powiedziała, że ​​​​w systemie były „właściwe kontrole i salda” – ale zobowiązała się, że składanie wniosku będzie „milsze i prostsze”, w tym obniżenie opłaty.
W oświadczeniu po wejściu w życie redukcji pani Truss powiedziała: „Chcemy, aby osoby transpłciowe mogły swobodnie żyć i prosperować we współczesnej Wielkiej Brytanii”.
„Podczas narodwoego badania LGBT 34% osób transpłciowych powiedziało nam, że koszt ubiegania się o certyfikat powstrzymuje ich przed zrobieniem tego” – powiedziała Truss – „Dzisiaj usunęliśmy tę barierę i jestem dumna, że sprawiliśmy, że proces uzyskiwania certyfikatu jest sprawiedliwszy, prostszy i znacznie tańszy”.
Rząd powiedział również, że pracuje nad procesem składania wniosków online. Jednak niektóre organizacje LGBT wezwały do ​​bardziej fundamentalnych reform.
Lee Clatworthy z organizacji osób transpłciowych Sparkle powiedział, że proces ten pozostaje „nadmiernie rozwlekły”.
Nancy Kelley, dyrektor naczelna Stonewall, powiedziała, że ​​zmniejszenie kosztów i usprawnienie procesu składania wniosków nie są substytutami „znaczącej reformy ustawy o uznawaniu płci”.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwadzieścia − czternaście =