Książę Karol na G7: walka ze zmianami klimatu jak walka z pandemią

Nasza Polska11 czerwca, 20213 min

Globalna mobilizacja, jaką można było zaobserwować podczas pandemii koronawirusa, musi zostać wykorzystana do walki ze zmianami klimatu – powiedział w piątek brytyjski następca tronu, książę Karol, w przemówieniu skierowanym do przywódców grupy G7.

„Walka z tą straszną pandemią daje (…) krystalicznie czysty przykład skali i szybkości, z jaką globalna społeczność jest w stanie zająć się kryzysami, gdy połączymy wolę polityczną z pomysłowością biznesu i mobilizacją społeczeństwa. I robimy to w przypadku pandemii. Więc (…) musimy to zrobić również dla planety” – mówił książę Karol w czasie przyjęcia dla przywódców G7.

„Globalna katastrofa zdrowotna pokazała nam, jak wygląda prawdziwie pozbawiony granic kryzys. Oczywiście nie do końca widzieliśmy, że Covid nadchodzi. Tymczasem zmiany klimatyczne i utrata bioróżnorodności stanowią kryzys bez granic, o którego rozwiązania spierano się i który odkładano na później o wiele za długo” – dodał brytyjski następca tronu.

Przyjęcie odbyło się w ogrodzie botanicznym Eden Project w Kornwalii, gdzie zgromadzono 18 tys. roślin z kilku stref klimatycznych. Mieści się tam m.in. największy na świecie las tropikalny pod dachem. Wybór Eden Project jako miejsca przyjęcia dla przywódców miał podkreślić, że zapobieganie zmianom klimatu i ochrona środowiska naturalnego mają być jednym z wiodących tematów podczas spotkania przywódców i są priorytetem brytyjskiego rządu.

Eden Project, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych Kornwalii, oddalony jest o ok. 60 km od miejscowości Carbis Bay, gdzie odbywa się tegoroczny szczyt G7.

Do Eden Project przyjechała również brytyjska królowa Elżbieta II, żona księcia Karola – księżna Camilla oraz jego syn, książę William, wraz z księżną Kate.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × pięć =