PolskaOlga Tokarczuk i Andrzej Mleczko honorowymi obywatelami Krakowa

Magdalena Targańska9 czerwca, 20215 min

Olga Tokarczuk – pisarka, eseistka, poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla i Andrzej Mleczko – rysownik, satyryk, obchodzący jubileusz 50-lecia pracy twórczej będą honorowymi obywatelami Krakowa – zdecydowali w środę radni. 

Zgodnie ze obowiązującą procedurą uchwały dotyczące honorowego obywatelstwa nie są dyskutowane, radni podejmują decyzję w głosowaniu.

Wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa Oldze Tokarczuk zgłosił Komisji Głównej Rady Miasta Krakowa przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec, a poparło Wydawnictwo Literackie.

Jak przypomniał Jaśkowiec, z Krakowem Olgę Tokarczuk łączy siedziba wydawcy – Wydawnictwa Literackiego. Pisarka była wielokrotnie gościem Międzynarodowych Targów Książki i Międzynarodowego Festiwalu Conrada. W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że Olga Tokarczuk otrzymując Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury zapisała się w historii, a swój kunszt literacki potwierdziła zdobywając wcześniej wiele literackich nagród i wyróżnień. „Pani Olga Tokarczuk jest z przekonań feministką, wspiera działania na rzecz praw zwierząt, ochrony środowiska, równouprawnienia i społeczeństwa obywatelskiego. Jest członkinią Rady Fundacji im. Stefana Batorego. Czytelnicy cenią Olgę Tokarczuk za to, że ma niesamowitą pisarską wyobraźnię, a w swoich opowieściach przekracza utarte granice, nie boi się także podejmowania trudnych tematów” – mówił w środę Jaśkowiec.

Za przyznaniem pisarce honorowego obywatelstwa Krakowa było 23 radnych, przeciw 9, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Z wnioskiem o uhonorowanie Andrzeja Mleczki wystąpił również przewodniczący RMK Dominik Jaśkowiec, który przypomniał, że artysta jest związany z Krakowem od czasu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1971 r. debiutował jako rysownik na łamach tygodnika „Student”, a od 1975 r. jego rysunki są regularnie publikowane w różnych wydawnictwach prasowych i książkowych.

W 1982 r. przy ul. św. Jana 14 w Krakowie Andrzej Mleczko otworzył galerię autorską, która jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów.

„W ciągu półwiecza Andrzej Mleczko stał się jednym z najbardziej znanych i lubianych rysowników w naszym kraju. Wyrobił sobie renomę a jego kreska jest powszechnie rozpoznawana” – powiedział Jaśkowiec. Dodał, że oprócz rysunków satyrycznych artysta tworzy plakaty, grafiki, rysunki reklamowe i scenografie. „Andrzej Mleczko to dobry przykład artysty, który całe swoje dorosłe życie związał z Krakowem. Jego twórczość idealnie komponowała się z kulturalnym charakterem miasta” – dodał.

W uzasadnieniu uchwały podkreślono także, że dzięki rysunkom Mleczki, w których pojawia się Kraków, miasto od kilku dekad jest promowane w całej Polsce, a sam artysta chętnie pomaga ludziom kultury – w jego galerii w czasach młodości pracował wybitny krakowski pisarz Jerzy Pilch, zaś Mleczko zagrał również w epizodycznych rolach w kilku polskich produkcjach filmowych.

Andrzej Mleczko jest autorem ponad 40 tysięcy rysunków i ilustracji opublikowanych w kilkudziesięciu tytułach prasowych, a także w internecie.

Za przyznaniem mu honorowego obywatelstwa opowiedziało się 26 radnych, przeciw było 5, jedna osoba wstrzymała się od głosu, jedna nie wzięła udziału w głosowaniu.(PAP)

 

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

14 − dwa =