GospodarkaJest biznes odporny na pandemię! To handel narkotykami

Nasza Polska9 czerwca, 20212 min

Pandemia Covid-19 nie wpłynęła na osłabienie handlu narkotykami w Europie, a ich przemytnicy coraz częściej obracają niedozwolonymi substancjami za pośrednictwem internetu i kurierów, wynika z raportu zaprezentowanego w środę przez europejską agencję ds. narkotyków (EMCDDA).

Jak poinformował podczas prezentacji dokumentu Alexis Goosdeel, dyrektor EMCDDA, handlarze narkotykami potrafili dobrze zaadaptować się do wyzwania, jakim było pojawienie się Covid-19, a w efekcie także do restrykcji przeciwepidemicznych.

“Jesteśmy świadkami opierania się obostrzeniom sanitarnym przez rynek obrotu narkotykami, dynamiczny, a zarazem zdolny do dostosowywania się do nowych warunków” – powiedział Goosdeel podczas konferencji w Lizbonie.

Szef unijnej agencji wskazał, że wraz z nastaniem restrykcji sanitarnych przemytnicy i handlarze substancjami psychoaktywnymi przestawili się na częstsze korzystanie z usług kurierów, poczty i dostarczania narkotyków do domów klientów przez osoby związane ze środowiskiem przestępczym.

W ocenie dyrektora EMCDDA częstsze podczas pandemii używanie przez środowisko handlarzy narkotykami sieci społecznościowych do obrotu tymi substancjami wskazuje, że w najbliższych latach proceder ten może jeszcze bardziej nasilić się poprzez kanały sprzedaży online.

Innym niepokojącym zjawiskiem odnotowanym przez unijną agencję jest znaczący spadek osób uzależnionych od narkotyków uczestniczących w terapiach odwykowych. Pojawienie się Covid-19 doprowadziło do uszczuplenia się grona leczących się o 80 proc.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

18 + 11 =