Nasza historiaZagranicaW. Brytania/ W Londynie odsłonięto tablice pamiątkowe poświęcone Polskim Wojskom Lądowym

Karol Kwiatkowski7 czerwca, 20215 min

W Ogrodzie Pamięci obok Pomnika Lotników Polskich w Hillingdon w zachodnim Londynie odsłonięto w niedzielę tablice pamiątkowe poświęcone Polskim Wojskom Lądowym.

Pamiątkowe tablice, w języku polskim i angielskim, opowiadają o losach Polskich Wojsk Lądowych po inwazji Niemiec i Związku Sowieckiego, w tym o deportacjach Polaków w głąb Związku Sowieckiego, zbrodni katyńskiej, zdobyciu wzgórza Monte Cassino przez 2. Korpus Polski, roli 1. Dywizji Pancernej w kampanii normandzkiej, udziale 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w operacji „Market Garden” i walce Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim.

Odsłonięcia dokonali ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki i radny samorządu gminy Hillingdon sir Ray Puddifoot w obecności m.in. władz Hillingdon oraz przedstawicieli Związku Lotników Polskich, Komitetu Opieki nad Pomnikiem Lotników Polskich i Fundacji Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii. Ceremonię poprzedziło złożenie wieńców pod Pomnikiem Lotników Polskich.

W ten sposób w Ogrodzie Pamięci znajduje się już komplet tablic poświęconych Polskim Siłom Zbrojnym, bo już wcześniej w taki sam sposób uhonorowano Polskie Siły Powietrzne i Polską Marynarkę Wojenną. „Razem tworzą one należyty hołd dla szerszego wysiłku polskich żołnierzy, marynarzy i lotników, którzy walczyli od pierwszego dnia wojny, byli obecni na prawie każdym froncie i stanowili czwartą co do wielkości aliancką siłę. Pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność Polski, Wielkiej Brytanii i Europy jest szczególnie istotna dziś. Stanowi ona ważną inspirację i pokazuje, jak wiele kosztuje wolność” – mówił podczas uroczystości ambasador Rzegocki.

„Wyczyny Polskich Wojsk Lądowych podczas wojny nie znały granic. Kampania norweska, francuska, północnoafrykańska, włoska, belgijska, holenderska czy niemiecka – polscy żołnierze dzielnie walczyli w najważniejszych bitwach wojny. Pod Monte Cassino 2. Korpus Polski generała Władysława Andersa odniósł sukces tam, gdzie nie powiodły się poprzednie ataki aliantów, otwierając drogę do Rzymu. Zdobywając wzgórze 262 Mont Ormel, 1. Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka jak korek w butelce zamknęła oddziały pancerne SS w kluczowych momentach kampanii normandzkiej. Tymczasem pod Arnhem i w Polsce kolejno 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa i Armia Krajowa walczyły dzielnie, ponosząc ciężkie straty” – przypomniał ambasador.

„Zebraliśmy się w Ogrodzie Pamięci Polskich Sił Zbrojnych, aby upamiętnić, oddać hołd i uhonorować Polskie Wojska Lądowe, które wraz z Polskimi Siłami Powietrznymi i Marynarką Wojenną odegrały znaczącą rolę w pokonaniu nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej. Umieszczając hołd dla Polskich Wojsk Lądowych tutaj, w Ogrodzie Pamięci Polskich Sił Zbrojnych w Hillingdon, mamy nadzieję złożyć zarówno trwały hołd, jak i okazać naszą wdzięczność Polakom i Polkom, którzy walczyli i pomogli zachować naszą wolność – mówił z kolei Ray Puddifoot.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

2 × dwa =