NaukaWpływ pandemii na leczenie onkologiczne w Europie

Karol Kwiatkowski2 czerwca, 20213 min

Pandemia COVID-19 miała znaczący wpływ na chirurgię onkologiczną w Europie. Lekarze spodziewają się wzrostu liczby nieresekcyjnych nowotworów, a także gorszej przeżywalności z powodu odwołań wizyt kontrolnych i odroczenia operacji – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie Karger.

Pandemii COVID-19 uderzyła w większość systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. Badanie pt. „Wpływ pandemii COVID-19 na chirurgię onkologiczną w Europie: wyniki badania europejskiego” miało na celu przedstawienie europejskiego przeglądu wpływu COVID-19 na chirurgię onkologiczną.

Anonimowa ankieta internetowa była dostępna od 24 kwietnia do 11 maja 2020 r. dla chirurgów (n = 298), z którymi skontaktowało się stowarzyszenie chirurgiczne European Digestive Surgery. Ankietę wypełniło 88 chirurgów (29,2%) z 69 różnych oddziałów.

Wyniki ankiety

Podaczas pandemii zanotowano mniejszą liczbę pacjentów w poradniach onkologicznych oraz zmniejszenie liczby łóżek szpitalnych i pojemności sali operacyjnej. W rezultacie nastąpiła średnia redukcję o 29,3% dla wszystkich typów resekcji onkologicznych. Największą redukcję zaobserwowano w przypadku resekcji onkologicznych nowotworów wątroby, trzustki i dróg żółciowych (HPB). Spośród chirurgów, z którymi przeprowadzono wywiady, 68,7% (n = 46/67) zgodziło się, że pandemia negatywnie wpłynie na przeżywalność.

Wniosek: Pierwsza fala pandemii COVID-19 miała znaczący wpływ na chirurgię onkologiczną w Europie. Ankietowani chirurdzy spodziewają się wzrostu liczby nieresekcyjnych nowotworów, a także gorszej przeżywalności z powodu odwołań wizyt kontrolnych i odroczenia operacji.

Źródło: Karger.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

20 + dziewięć =