PolitykaPolskaAndrzej Duda: Niech pan Bóg ma w swojej opiece polski Samorząd Terytorialny

Nasza Polska31 maja, 20216 min

Dziękuje za służbę na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych; ludzie samorządu mogą być dumni ze swojej działalności – podkreślał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w trakcie uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

Prezydent dziękował samorządowcom za przybycie i przyjęcie odznaczeń. „Oczywiście w pierwszej kolejności służycie państwo swoim współmieszkańcom (…) ale to jest zawsze także służba dla Rzeczypospolitej, bo rozwijając swoją Polskę lokalną, rozwijając swoją miejscowość, gminę, powiat, województwo, budujecie państwo zarazem pomyślność całej Rzeczypospolitej” – zwrócił się do samorządowców.

Zwrócił też uwagę, że w poniedziałek ostatecznie zakończył się proces ratyfikacji decyzji przywodcow UE potrzebnej do wdrożenia perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy. „Żeby uruchomić mechanizmy finansowe, także i te szczególne, przewidziane jako mechanizmy odbudowy po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa” – powiedział Andrzej Duda.

„To jest wielkie zadanie na przyszłość dla nas wszystkich. Proszę, żebyśmy to zadanie wykonali najsolidniej, jak to tylko możliwe. To jest ogromna szansa dla nas, nie tylko na to, żeby wydobyć się z kryzysu tam, gdzie ten kryzys rzeczywiście poczynił wielkie szkody, ale to przede wszystkim szansa na to, żeby wykonać kolejny wielki skok rozwojowy” – zaznaczył.

Podkreślał, że Polska jest w coraz większym stopniu państwem rozwiniętym i nowoczesnym. Przypomniał, że odwiedził wiele miejscowości we wszystkich powiatach i może ocenić na podstawie zauważanych tam zmian, które przez ostatnie trzy dziesięciolecia wprowadzały władze lokalne, że „ludzie polskiego samorządu terytorialnego mogą być dumni ze swojej działalności”.

Duda podziękował samorządowcom za rozwijanie infrastruktury lokalnej, podkreślając, że to jest ich „ogromna zasługa”. Jak dodał, „nie byłoby tego w wielu przypadkach, gdyby nie mądre wsparcie ze strony władz centralnych, gdyby nie dobrze zaplanowany sposób wydatkowania różnego rodzaju funduszy, gdyby nie środki przewidziane w budżecie centralnym na to, by wspierać różnego rodzaju formy działalności samorządu”.

„Dziękuję też państwu, żeście dali radę w bardzo trudnym czasie, który mam nadzieję powoli jest już za nami, w czasie pandemii koronawirusa” – mówił.

Prezydent wskazał także na to, że samorządowcy starają się być blisko swoich wyborców i zaznaczył, że dla niego też jest to „niezwykle ważne zadanie”. „Z punktu widzenia Pałacu Prezydenckiego to znacznie trudniejsze, może najtrudniejsze ze wszystkich do tej pory wyzwań, (…) ale bez tej bliskości nie da się dobrze pełnić także tej funkcji publicznej, choć wydaje się ona tak bardzo centralna, bo przecież trzeba objąć całą Polskę. A jednak właśnie trzeba ją objąć” – zaznaczył.

Prezydent przyznał, że na szczeblu lokalnym jest także polityka, ale za „całkowity bełkot i zakłamanie” uznał historyczne już hasło poprzednich władz +Nie róbmy polityki, budujmy boiska+.

„Otóż to jest właśnie polityka – decyzja o tym, co my zbudujemy. (…) Jaka jest rzeczywista potrzeba, i która potrzeba jest najpiękniejsza? To jest właśnie polityka. I o to można się spierać, a nawet czasem trzeba się wspierać i tę politykę realizować” – powiedział

Prezydent dziękował też samorządowcom za dotychczasową służbę dla Rzeczypospolitej, dla społeczności lokalnych i regionalnych. „Szczęść Boże. Niech pan Bóg ma w swojej opiece polski Samorząd Terytorialny. Wszystkiego dobrego” – dodał. (PAP)

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

osiemnaście − jedenaście =