PolskaMuzeum Auschwitz organizuje konferencję poświęconą tematyce wykluczeń

Magdalena Targańska30 maja, 20215 min

Międzynarodową konferencję poświęconą problemowi wykluczeń we współczesnym świecie zorganizuje w lipcu centrum edukacyjne Muzeum Auschwitz. Głos zabiorą osoby, które doświadczyły prześladowań oraz przedstawiciele wyznań i mniejszości – podało muzeum.

Muzeum podało, że podczas konferencji „Czy to jest człowiek? – Wykluczenia we współczesnym świecie” głos zabiorą również przedstawiciele organizacji międzynarodowych i lokalnych, którzy na co dzień propagują wiedzę na temat wykluczeń i pomagają ich ofiarom. Konferencja odbędzie 7 i 8 lipca.

„Miliony ludzi na całym świecie są prześladowane ze względu na swoją religię, kolor skóry, płeć czy orientację seksualną. Historia ludzkości pokazuje, że ciągle nie odrobiliśmy lekcji z przeszłości. Skandalem jest to, że dziś, niemalże 80 lat po Szoa, antysemickie wystąpienia publiczne, gesty, czy obraźliwe ataki bardzo często pozostają całkowicie bezkarne. Dlatego absolutnie koniecznym jest uświadomienie sobie naszej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy i wpływu naszej postawy na proces, który może doprowadzić do katastrofy” – uważa dyrektor muzeum Piotr Cywiński.

Zdaniem Andrzeja Kacorzyka, dyrektora Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które organizuje konferencję, „doświadczenie Auschwitz i Szoa wpłynęło bardzo mocno na ludzi, którzy przetrwali”. „Wielu z nich już pod koniec wojny apelowało, by ich przeżycia stały się przestrogą dla przyszłych pokoleń. Ocalały z Auschwitz Primo Levi jedną ze swoich książek dotyczącą Zagłady zatytułował +Czy to jest człowiek?+. Jego słowa są niezwykle aktualne we współczesnym świecie i dlatego znalazły się w tytule konferencji’ – powiedział.

Muzeum zaznaczyło w komunikacie, że słowa innego ocalałego z Auschwitz – Mariana Turskiego, stały się mottem planowanej konferencji. 27 stycznia ub.r., na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, zaapelował do zebranych: „Bądźcie wierni przykazaniu. 11 przykazanie: nie bądź obojętny. Bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków, jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba”.

Konferencja ze względu na pandemię koronawirusa będzie miała formę zdalną. Prowadzona będzie w językach polskim i angielskim. Transmisja będzie tłumaczona symultanicznie na: angielski, hiszpański, niemiecki, polski i rosyjski.

Na konferencję słuchacze mogą się zgłaszać pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScGj9CRP7ogH7i1N3JRbJCN3-jSDLEJM_27llRV74H9zB0Qgw/viewform. Zapisy będą przyjmowane do 27 czerwca.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście prowadzi wszystkie działania edukacyjne placówki. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne. (PAP)

 

autor: Marek Szafrański

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewięć + 19 =