NaukaNiemcy/ Naukowcy twierdzą, że znaleźli przyczynę rzadkich zakrzepów krwi po szczepionkach przeciw Covid-19

Przyczyną rzadkich, ale poważnych zakrzepów krwi po szczepieniach przeciw Covid-19 są wektory adenowirusa, które przenikają do jąder komórkowych i mogą być błędnie odczytane, powodując rzadkie schorzenia – twierdzi grupa niemieckich naukowców.

Wyjaśnienie przedstawione przez niemieckich badaczy pozostaje nadal hipotezą, niezbadaną jeszcze przez innych ekspertów – podkreśla brytyjski dziennik „The Guardian” dodając, że niektórzy inni naukowcy prezentują odmienne teorie dotyczące związku między szczepieniami i zakrzepami.

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie problem dotyczy tylko szczepionek wektorowych, w których nośnikami wywołującego reakcję immunologiczną białka kolca (białka S) są adenowirusy. Z zatwierdzonych w Unii Europejskiej preparatów na tym mechanizmie opierają się szczepionki firm AstraZeneca i Johnson & Johnson.

Część adenowirusów przedostaje się do jąder komórkowych, gdzie niektóre instrukcje wytwarzania białek koronawirusa mogą zostać błędnie odczytane – tłumaczą naukowcy w artykule opublikowanym w środę na portalu Research Square, gromadzącym niezrecenzowane jeszcze artykuły naukowe. Dodają, że powstałe w ten sposób białka mogą przypuszczalnie wywołać zaburzenia krzepnięcia krwi u niewielkiej liczby osób.

„Wszystkie szczepionki na bazie mRNA (w UE są to preparaty firm Pfizer/BioNTech i Moderna – PAP) powinny być bezpiecznymi produktami” – piszą badacze, który nie został jeszcze zrecenzowany przez innych naukowców.

Autorzy dodali, że wiedzą, jak zmodyfikować szczepionki wektorowe, by zwiększyć ich bezpieczeństwo.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

  • jakub

    27 maja, 2021 at 10:00 am

    co to za anonimowi naukowcy. Przeciez to właśnie preparaty mRNA sa bardziej niebezpieczne, powodują wprost niedotlenienie wewnątrz komórek. atakują bezpośrednio mitochondria.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery × 4 =