PoloniaPolskaCaritas apeluje o pomoc dla domów samotnej matki

Nasza Polska25 maja, 20215 min

Caritas Polska prosi o wsparcie dla 23 domów samotnej matki prowadzonych przez oddziały diecezjalne, gdzie kobiety w ciężkiej sytuacji życiowej mogą znaleźć pomoc i schronienie – czytamy w komunikacie przesłanym przez biuro prasowe Caritasu Polska.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym we wtorek PAP, domy samotnej matki „oferują pomoc doraźną, chroniąc przed bezdomnością, wpływem patologicznego środowiska czy zagrożeniem przemocą domową – ratują przed odebraniem dzieci”.

„Zapewniają też długofalowe wsparcie. Dzięki bezpłatnym poradom prawnym ich mieszkanki mogą uregulować sprawy socjalne, np. kwestię świadczeń alimentacyjnych” – zaznaczyli autorzy komunikatu.

Dodali, że mieszkające tam kobiety, przy wsparciu psychologów i terapeutów, odzyskują poczucie własnej wartości i kontrolę nad swoim życiem, zrywając z patologicznym środowiskiem i uzależnieniami. Korzystają też z zajęć z pedagogami, by nawiązać właściwe, zdrowe relacje ze swoimi dziećmi. Mogą podjąć naukę i pracę, które pozwolą im się usamodzielnić.

Zdaniem cytowanej w komunikacie kierowniczki Domu Samotnej Matki „Bezpieczna Przystań” Caritasu Diecezji Warszawsko-Praskiej w Zielonce Katarzyny Woś powodem trafienia do domu samotnej matki najczęściej są: „niemożność uzyskania wsparcia ze strony rodziny, porzucenie przez partnera, bezradność w przypadku ciąży czy brak środków do życia”.

Dodała, że dom w Zielonce mieści się budynku z ogrodem podarowanym na ten cel przez jedną z miejscowych rodzin. Przez 27 lat z jego pomocy skorzystało już ponad 300 matek z dziećmi.

„Prowadzone przez Caritas domy samotnej matki pomagają kilkuset kobietom rocznie i ich dzieciom. Do największych wyzwań stojących przez personelem należy stworzenie podopiecznym warunków do szybkiego podjęcia samodzielnego życia poza placówką. Zgodnie z założeniami, w domu samotnej matki kobieta może przebywać rok. To czas na uregulowanie spraw socjalnych, bytowych, materialnych, ale też na przygotowanie do samodzielności” – napisali autorzy komunikatu.

Agata Papierz z działającego w Supraślu Domu Matki i Dziecka „Nazaret” Caritasu Archidiecezji Białostockiej podkreśliła, że część potrzebnych rzeczy – środki czystości czy środki higieniczne: pampersy, chusteczki nawilżane – ośrodek otrzymuje od darczyńców.

„Szczególnym czasem jest Boże Narodzenie, darczyńcy się mobilizują i przysyłają nam bardzo dużo darów, z których można zrobić zapasy na cały rok” – wyjaśniła.

Zdaniem autorów komunikatu okazją do wsparcia kobiet, znajdujących się wraz z dziećmi pod opieką Caritasu, jest również obchodzony 26 maja Dzień Matki.

„Współpraca z biznesem jest dla nas bardzo ważna, bo pozwala podejmować działania na szeroką skalę. Liczymy na nią choćby przy realizacji naszego najnowszego projektu dla domów samotnej matki, polegającego na wsparciu takich przedsięwzięć jak remonty pomieszczeń mieszkalnych, budowa lub remonty placów zabaw oraz zakup nowych mebli, czy sprzętu AGD. Wiadomo, że bieżące koszty działalności placówek pokrywają caritasy diecezjalne, ale przy większych wyzwaniach nieocenione jest wsparcie zewnętrzne” – zaznaczył Maciej Kaliciński, kierownik działu fundraisingu Caritas Polska.

Domy samotnej matki pod opieką Caritasu można wesprzeć, kontaktując się z działem fundraisingu Caritas Polska. Osoba do kontaktu: Dorota Tutak, tel. 797 660 207, dtutak@caritas.org.pl. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzy × 5 =