WiadomościProf. Sanak: certyfikat covidowy w UE będzie dużym udogodnieniem

Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Certyfikacja covidowa w Unii Europejskiej będzie dużym udogodnieniem ułatwiającym podróże, a przede wszystkim podniesie bezpieczeństwo – ocenił w rozmowie z PAP genetyk i biolog prof. Marek Sanak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Zgodnie z zapowiedziami wiceminister zdrowia Anny Goławskiej Polska do 25 czerwca powinna być podłączona do unijnego systemu certyfikatów covidowych, tzw. zielonych cyfrowych certyfikatów. Projekt certyfikatu, który Komisja Europejska przedstawiła w połowie marca, muszą jeszcze przyjąć parlament UE i Rada Europejska.

„Certyfikacja covidowa na terenie Unii Europejskiej będzie dużym udogodnieniem, ułatwiającym podróże, a przede wszystkim podniesie bezpieczeństwo” – ocenił prof. Marek Sanak, pełniący funkcję kierownik Zakładu Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej Collegium Medicum UJ.

Jako przykład nieprzewidzianych sytuacji podał zdarzenie, kiedy turysta próbował przekroczyć granicę Grecji i posłużył się kodem QR, pobranym z Internetowego Konta Pacjenta. Okazało się jednak, że strona grecka nie zaakceptowała kodu, ponieważ nie zawierał on nazwy szczepionki, nie można było także dociec, czy turysta jest w pełni zaszczepiony, ponieważ brakowało informacji o tym, czy szczepionka była jedno-, czy dwudawkowa.

Zdaniem naukowca opracowanie i przyjęcie na poziomie ponadnarodowym tego typu certyfikatu jest najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji pandemicznej.

Certyfikat ułatwi także wymianę międzynarodową studentów i pracowników naukowych. „Jako reprezentant uczelni mówię, że utrudniona została wymiana międzynarodowa. Rozmowa przez internet nigdy nie zastąpi kontaktu na żywo” – powiedział profesor.

Certyfikaty covidowe, w formie kodu QR w aplikacji albo w formie papierowej, nie będą warunkiem przemieszczania się w Unii. Mają zawierać informacje o tym, czy ktoś był zaszczepiony, czy jest ozdrowieńcem, czy ma negatywny wynik testu diagnostycznego.

Unia Europejska nie planuje utworzenia na poziomie europejskim centralnego rejestru z danymi pacjentów. Każdy kraj członkowski będzie gromadził dane w swoim odrębnym systemie.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

eight − two =