Wieliczka/ Zajęcia fizjoterapii dla ozdrowieńców odbywają się w maseczkach

W Kopalni Soli we Wieliczce odbywają się zajęcia fizjoterapii dla ozdrowieńców, czyli pacjentów po przebytym COVID-19, w maseczkach – wynika z wpisu prezydenta RP, Andrzeja Dudy, w mediach społecznościowych.

Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka” specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu chorób układu oddechowego, z wykorzystaniem unikatowych walorów podziemnego mikroklimatu.

Pobyt 135 metrów pod ziemią, w Uzdrowisku Kopalni Soli „Wieliczka”, działa kojąco na schorzenia układu oddechowego i dolegliwości alergiczne. Lecznicze powietrze pozytywnie wpływa zarówno na nastrój, jak i kondycję całego organizmu.

Fizjoterapia m.in. poprawić u pacjentów tolerancję wysiłku fizycznego i zmniejszyć natężenia objawów związanych z przebyciem COVID-19.

„Uzdrowisko w Kopalni Soli w Wieliczce. Trwają zajęcia fizjoterapeutyczne dla pacjentów po przejściu COVID19. W tutejszym mikroklimacie i niesamowitym otoczeniu dają znakomite efekty. Dziękuję Zarządowi Kopalni i Uzdrowiska oraz Personelowi medycznemu za zaangażowanie. Brawo!” – napisał Andrzej Duda w mediach społecznościowych.

„Dlaczego ozdrowieńcy są w maskach?” – pyta dr Paweł Basiukiewicz.

Czy kojąco zadziała na ozdrowieńców fizjoterapia w maseczkach? Tego nie wiemy, ale zastanawiające jest, dlaczego pacjenci mają je w ogóle założone.

W tym tygodniu wydałem polecenie prezesowi NFZ, by kryteria dotyczące korzystania z rehabilitacji pocovidowej zostały zmniejszone i prace są w toku; myślę, że w przyszłym tygodniu najpóźniej można spodziewać się zmiany tego zarządzenia – powiedział w piątek w Chełmie szef MZ Adam Niedzielski.

Również Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej (PZOZ) uruchamia ambulatoryjną fizjoterapię dla pacjentów, którzy przebyli COVID-19. Wniosek w sprawie realizacji tego świadczenia został zaakceptowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Zgłoszenia pacjentów przyjmuje już płocki Centralny Ośrodek Rehabilitacji.

Według PZOZ, świadczenie realizował będzie będący jego Centralny Ośrodek Rehabilitacji, przy czym rozpoczęcie rehabilitacji możliwe jest do sześciu miesięcy od zakończenia leczenia COVID–19. W informacji zaznaczono, że klinicznym kryterium kwalifikacji do objęcia świadczeniem jest występowanie duszności, która negatywnie wpływa na aktywność pacjentów.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk