Pfizer: sześć skandali, które należy pamiętać

Pfizer prawdopodobnie odniesie ogromny sukces finasowy związany z produkcją szczepionki przeciwko COVID-19, ale największą długoterminową korzyścią dla firmy może być pozytywny PR, który w rezultacie sprzedaży miliardów dawek szczepionki uzyskał.

Pozytwny PR jest koncernowi bardzo potrzebny. Przed erą COVID-19 firma Pfizer miała toksyczną reputację nawet w porównaniu z innymi koncernami farmaceutycznymi.

Przypominamy sześć afer koncernu Pfizer, które należy pamiętać.

1986: Pfizer musiał wycofać sztuczną zastawkę serca z rynku po tym, jak wady doprowadziły do ​​ponad 300 zgonów. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wycofała swoją zgodę na produkt w 1986 r., A firma Pfizer zgodziła się zapłacić setki milionów dolarów odszkodowania po wniesieniu wielu pozwów sądowych.

2003: Pfizer od dawna był potępiany za czerpanie zysków z leków na AIDS. Dopiero w 2003 roku zrezygnował z umowy licencyjnej na swój lek Rescriptor.

2011: Pfizer został zmuszony do wypłaty odszkodowań rodzinom dzieci zabitych w kontrowersyjnym eksperymencie medycznym preparatu Trovan. Podczas najgorszej epidemii zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych obserwowanej w Afryce, w 1996 r., Pfizer przeprowadził w Nigerii próbę nowego leku Trovan. Pięć ze 100 dzieci, które zażyły ​​Trovana, zmarło i spowodowało uszkodzenie wątroby, podczas gdy u tych, którzy przeżyli, spowodowało dożywotnie kalectwo. Ale innej grupie 100 dzieci podano konwencjonalny antybiotyk przeciw zapaleniu opon mózgowych jako grupę „kontrolną” dla porównania. Sześciu z nich zmarło również tragicznie, ponieważ, jak twierdziły rodziny, firma Pfizer podała im mniej niż zalecany poziom konwencjonalnego antybiotyku, aby Trovan wyglądał bardziej efektywnie.

2012: Pfizer musiał zapłacić około jednego miliarda dolarów  w sprawie sądowej o lek Prempro, który spowodował raka piersi. Prempro był stosowany w hormonalnej terapii zastępczej, zwykle u kobiet w okresie menopauzy.

2013: Pfizer wypłacił 273 miliony dolarów, aby załatwić ponad 2000 spraw w Stanach Zjednoczonych, w których oskarżono koncern, że lek Chantix prowokował myśli samobójcze prowadzace do samookaleczeń i poważnych zaburzeń psychicznych. Pfizer został również oskarżony o niewłaściwe wykluczanie pacjentów z depresją lub innymi zaburzeniami psychicznymi w wywiadzie z badań nad lekiem. Później, w 2017 roku, koroner w Australii orzekł, że lek przyczynił się do samobójstwa mężczyzny. Matka mężczyzny prowadziła kampanię na rzecz zmiany etykiety leku.

2020: Pfizer osiągnął porozumienie z tysiącami klientów swojego leku w postaci depo-testosteronu w 2018 roku po tym, jak pozwał go za zwiększenie prawdopodobieństwa wielu problemów, w tym zawałów serca.

Źródło: Corporate Watch.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk