Latos: założenia Polskiego Ładu są propozycjami rewolucyjnymi

Magdalena Targańska22 maja, 20215 min

Wszystkie założenia przedstawione w Polskim Ładzie są propozycjami rewolucyjnymi, które w sposób zasadniczy zmienią nasza rzeczywistość w bardzo wielu różnych dziedzinach – powiedział w sobotę w Bydgoszczy poseł Tomasz Latos.

Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia na konferencji prasowej podkreślił, że w sferze ochrony zdrowia nastąpi wzrost nakładów najpierw do 6 proc., a później do 7 proc. PKB. Zaznaczył, że już od 1 lipca zniesiony zostanie limit przyjęć do specjalistów.

Latos wskazał też na inne ważne punkty Nowego Ładu dotyczące ochrony zdrowia: wprowadzenie badań profilaktycznych od 40 roku życia, stworzenie krajowej sieci kardiologicznej i krajowej sieci onkologicznej, dalszy postęp w informatyzacji, utworzenie agencji, które zajmą się restrukturyzacją szpitali, ich wsparciem finansowym i pomocą w wyjściu z zadłużenia czy, a także poprawa zarządzania placówkami medycznymi.

„Polski Ład to oczywiście nie tylko pierwszy filar, którym jest ochrona zdrowia. Te kolejne elementy programu będą przedstawiane systematycznie na konferencjach, jak te związane z polityką społeczną, obniżeniem danin, zwiększeniem kwoty wolnej od podatku czy też podniesieniem drugiego progu podatkowego” – mówił Latos.

Podsekretarz w kancelarii premiera, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Bydgoszczy Jarosław Wenderlich podkreślił, że rząd PiS i większość parlamentarna skończyła z dotychczasowym imposybilizmem rządów Platformy Obywatelskiej.

„To dzięki PiS, dzięki Zjednoczonej Prawicy wprowadzono szereg rozwiązań prospołecznych, jak 500 plus, 300 plus, obniżenie wieku emerytalnego, zwolnienie z podatku osób do 26 roku życia czy obniżenie PIT do 17 proc. Teraz przedstawiamy założenia Polskiego Ładu, nowego programu społeczno-gospodarczego, który ma wyprowadzić Polskę z kryzysu koronawirusowego” – powiedział Wenderlich.

Wiceminister zaznaczył, że bezrobocie w Polsce jest najniższe w Unii Europejskiej, dzięki bezprecedensowemu wsparciu przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej przekazano 216 mln zł na ratowanie miejsc pracy.

„Nowy Ład to rozwiązania, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Tam są rozwiązania w zakresie zdrowia, polityki społecznej, podatków ale też ekologii i energetyki. To bardzo duży i rozbudowany program, liczący ponad 130 stron. Niektóre zagadnienia już trafiają na Zespół ds. Programowania Prac Rządu, niektóre tafią w najbliższym czasie na Komitet Stały Rady Ministrów. Większość z nich we wrześniu będzie procedowana przez Radę Ministrów” – mówił polityk.

Wenderlich podkreślił też, że nieprawdą jest to, że na Nowym Ładzie stracą samorządy. Dodał, że subwencja inwestycyjna będzie trafiała do samorządów i będą one inwestowały.

Poseł Piotr Król (PiS) wyraził nadzieję, że „Polska tylko jeszcze przez chwilę będzie miała jeden z najbardziej niesprawiedliwych systemów podatkowych, chyba nie tylko w Europie, ale na świecie”. Zaznaczył, że obecny system podatkowy można zobrazować czterema literami „B” – bogaci się bogacą, a biedni biednieją.

„Mamy system podatkowy, który powoduje, że osoby najmniej zarabiające płacą relatywnie najwyższe podatki. My chcemy to radykalnie zmienić – 65 proc. emerytów nie będzie płaciło wcale, 18 mln Polaków zarabiających do 13 tys. zł na tej zmianie realnie zyska albo przynajmniej nie straci” – mówił Król. (PAP)

 

autor: Jerzy Rausz

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk