USA/ Dr Fauci: szczepienie trzeba będzie prawdopodobnie powtórzyć po roku

W związku z nieporozumieniami dotyczącymi zaleceń amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) główny doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci podkreślił, że nie oznacza to zachęty, by w ogóle nie nosić maseczek. Osoby niezaszczepione nie powinny z nich rezygnować – powiedział.

Fauci wyjaśnił w rozmowie z portalem Axios, że nowe zalecenia federalne były „zapewnieniem dla zaszczepionych, że mogą czuć się bezpiecznie na zewnątrz i w pomieszczeniach zamkniętych”.

Zdaniem dyrektora Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) ludzie źle interpretują dyrektywy CDC, zakładając, że jest to zachęta dla wszystkich. Jak dodał, wielu Amerykanów nie czyta wytycznych dokładnie.

„(Eksperci CDC) powiedzieli: +jeśli jesteś zaszczepiony, możesz czuć się bezpiecznie, nie zakazisz się ani na zewnątrz, ani w domu+. Nie powiedzieli, że osoby nieszczepione mogą zrezygnować z maseczek” – przekonywał Fauci.

Zwracał uwagę, że szczepionka nie daje dożywotniej ochrony przed koronawirusem. Jego zdaniem szczepienie trzeba będzie prawdopodobnie powtórzyć po roku.

CDC ogłosiły nowe zalecenia w miniony czwartek. „Każdy, kto jest w pełni zaszczepiony, może przebywać wewnątrz i na zewnątrz, brać udział w dużych lub niewielkich wydarzeniach bez noszenia maseczki czy zachowania dystansu społecznego. Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony, możesz zacząć robić rzeczy, które przestałeś robić z powodu pandemii” – ogłosiła szefowa CDC Rochelle Walensky dodając, że należy z tym poczekać dwa tygodnie od przyjęcia ostatniej dawki, a także nosić maseczki w zatłoczonych przestrzeniach. Zachęcała też, by z zasłaniania twarzy nie rezygnowali ludzie z osłabionym układem odpornościowym.

Dzień później CDC zaktualizowały wytyczne – osoby zaszczepione, u których wystąpiły objawy zakażenia koronawirusem, wezwano, by nosiły maseczki i poddały się badaniu.

Jednocześnie CDC zastrzegły, że maseczkę wciąż należy nosić, kiedy jest to wymagane przez federalne, stanowe lub lokalne przepisy, a także przez firmy.

Po wytycznych CDC wiele firm, w tym dużych supermarketów, zaczęło znosić wymóg noszenia maseczek. Wywołało to krytyczne opinie, że nie sposób sprawdzić, kto był już szczepiony, a kto nie. Wskazywano w związku z tym na niebezpieczeństwo ponownego rozprzestrzenienie się Covid-19.

Jak poinformowała stacja ABC, wytyczne federalne zaskoczyły m.in. gubernatora Nowego Jorku Andrew Cuomo. Miał on argumentować, że nagła decyzja CDC nie była pomocna w czasie, gdy przekonywanie ludzi do konieczności kontynuowania akcji szczepienia jest kluczowe.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Typuj z nami – bukmacherzy i Ty

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk