Powraca Tomek Wilmowski z kultowej serii powieści Alfreda Szklarskiego

„Tomek na Alasce” to kontynuacja kultowej serii powieści przygodowych dla młodzieży Alfreda Szklarskiego. Napisał ją Maciej J. Dudziak na podstawie notatek zmarłego w 1992 roku autora oryginalnych części cyklu – poinformowało wydawnictwo Muza.

Z tej okazji zaplanowano wiele atrakcji w Warszawie i Katowicach dla wielbicieli przygód Tomka Wilmowskiego oraz tych, którzy nie zdążyli jeszcze go poznać.

Canoe będące kopią tego, które widnieje na okładce „Tomka na Alasce” stanie pod warszawskim Pałacem Kultury. Egzemplarze najnowszej powieści o Tomku Wilmowskim będą poukrywane w różnych nietypowych miejscach – na ławkach, w parkach, w środkach komunikacji miejskiej. Wydawnictwo Muza, w którym ukaże się powieść, pragnie zachęcić młodszych i starszych czytelników do „polowania” na darmowe książki. Łącznie w związku z premierą zaplanowano 70 wydarzeń w Warszawie i 30 w Katowicach.

Seria, której pierwsza część – „Tomek w krainie kangurów” – ukazała się w 1957 roku, ma już ponad 60 lat i zyskała niezwykłą popularność, zwłaszcza w epoce PRL-u. Po latach okazała się ulubioną lekturą kilku pokoleń czytelników. Cykl był w swoim czasie wyrazem tęsknoty za wolnością i dalekimi podróżami, na które za komuny Polacy nie mogli sobie pozwolić.

Ostania część cyklu, która wyszła spod pióra Alfreda Szklarskiego, zatytułowana „Tomek w grobowcach faraonów”, ukazała się w 1995 roku, a więc trzy lata po śmierci autora. Wiadomo, że twórca dziesięciu powieści o przygodach Tomka, zaczął tworzyć szkic kolejnego tomu. Na podstawie notatek Szklarskiego powieść dokończył teraz antropolog kultury, etnolog, kulturoznawca i autor książek Maciej J. Dudziak.

Szklarski twierdził, że pisze takie książki, jakie sam chciał czytać jako dziecko. Choć urodził się 21 stycznia 1912 roku w Chicago, większość życia spędził na Śląsku. Za źródło wiedzy o świecie i o podróżach służyła mu głównie encyklopedia i prenumerowany amerykański „National Geographic”.

Jak zapowiada wydawnictwo Muza, „Tomek na Alasce” to „kwintesencja tego, co czytelnicy pokochali w powieściach Szklarskiego – charyzmatyczni bohaterowie, odległe lądy oraz przygoda. Tomek, kapitan Nowicki oraz Sally przybywają na Alaskę jako uczestnicy wspólnej naukowej wyprawy amerykańskiego uniwersytetu w Chicago oraz Brytyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Wyprawę finansuje znany milioner i filantrop – John Davison Rockefeller. Na miejscu okazuje się jednak, że wcześniejsza grupa geologów i kartografów, do której mieli dołączyć Polacy, zniknęła bez śladu w tajemniczych okolicznościach… Tomek, Sally oraz kapitan Nowicki ruszają na północ z wyprawą ratunkową.” (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk