Suski: Polski Ład to system, który ma być bardziej sprawiedliwy

Magdalena Targańska17 maja, 202114 min

Polski Ład to nowy system, który ma być bardziej sprawiedliwy; żeby ci, którzy zarabiają mniej nie płacili większych podatków, niż ci, którzy zarabiają więcej – powiedział w poniedziałek wiceszef klubu PiS, poseł Marek Suski.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Część ekspertów wskazuje jednak, że niektóre z rozwiązań, zwłaszcza wprowadzenie 9-procentowej składki zdrowotnej także dla przedsiębiorców (bez możliwości odliczenia jej od podatku) w efekcie oznacza wzrost obciążeń dla wyższej klasy średniej.

Poseł Suski był pytany w poniedziałek w radiu RMF FM dlaczego m.in lekarze, którzy zarabiają powyżej 10 tys. zł brutto mają finansowo stracić na Polskim Ładzie. Wiceszef klubu PiS odparł, że Polski Ład to nowy system, „który ma być bardziej sprawiedliwy”.

„Sprawiedliwe jest to, żeby ci, którzy zarabiają mniej nie płacili większych podatków, niż ci, którzy zarabiają więcej” – podkreślił Suski.

Zwrócił uwagę, że dzisiaj niektórzy lekarze zarabiają nawet do 100 tys. zł. „A płacili często stawkę ryczałtową właśnie na służbę zdrowia, z której dostawali pensje” – podkreślił wiceszef kluby PiS.

„Jest to propozycja podwyższenia kwoty wolnej, obniżenia podatków, a jednocześnie zrobienie procentowej stawki na służbę zdrowia, bo mieliśmy takich, którzy zarabiali bardzo dobrze i płacili ryczałtem kilkaset złotych, tam czterysta złotych z kawałkiem miesięcznie, a inni, którzy zarabiali mniej płacili znacznie więcej, więc to było po prostu niesprawiedliwe” – dodał Suski.

Na pytanie, kiedy projekty, z których składa się Polski Ład trafią do Sejmu polityk PiS odparł, że to nie jest tak, że jutro wpłynie do Sejmu 100 ustaw, „one będą się sukcesywnie pojawiać”. (PAP)

 

autor: Edyta Roś

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • jakub

    17 maja, 2021 at 10:11 am

    najbardziej sprawiedliwy system już był…wszystkim po równo…i wyszło z tego….?????

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk