500 plus 12 tysięcy. Rodzice dostaną „kapitał opiekuńczy”

Nasza Polska17 maja, 20214 min

Szczegóły jak składać wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy będziemy podawali, kiedy będą przygotowane zmiany legislacyjne – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że wprowadzenie tego świadczenia planowane jest w kolejnym roku.

Szefowa MRiPS pytana była w poniedziałek w TV Republika i TVP Info o rodzinny kapitał opiekuńczy, którego wprowadzenie zostało zapowiedziane w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas prezentacji Polskiego Ładu.

„Wszystkie rozwiązania, które zostały zaprezentowane w Polskim Ładzie, te rozwiązania prorodzinne zabezpieczają te świadczenia, które już są wypłacane, czyli (…) program Rodzina 500 plus, będzie w pełni realizowany, program Dobry Start, program Mama plus, Maluch plus, będą też realizowane (programy) senioralne: trzynasta emerytura, waloryzacja, ale dojdą też nowe rzeczy” – wskazała Maląg. Jak mówiła, wśród tych nowych rzeczy jest właśnie rodzinny kapitał opiekuńczy.

„Wszystkie badania, które prowadziliśmy – i przede wszystkim też rozmowy z Polakami, które dalej będą prowadzone w ramach konsultacji i strategii demograficznej, która będzie za niedługo ogłoszona – pokazują, że potrzebne jest wsparcie dla rodziców do trzeciego roku życia (dziecka). Przypomnę, że w Polsce mamy długi urlop rodzicielski – roczny, 80 proc. płatny – i potem przychodzi ten moment między 12. miesiącem życia dziecka, a 36. miesiącem, gdzie przewidujemy wprowadzenie właśnie rodzinnego kapitału opiekuńczego – 12 tys. zł” – mówiła minister. Jak zaznaczyła, będzie to świadczenie obok 500 plus.

„Rodzice zakładamy – i to będziemy chcieli przedyskutować w ramach szerokiej kampanii społecznej i dialogu społecznego z Polakami – będą mogli decydować czy będą chcieli pobierać to świadczenie przez rok po 1000 zł (miesięcznie), czy przez dwa lata po 500 zł” – podała Maląg. Wskazała, że środki te będą wypłacane podobnie jak 500 plus.

„Szczegóły jak składać wnioski będziemy podawali, kiedy będą legislacyjne zmiany przygotowane, aby przede wszystkim Polacy wiedzieli jak można z tego świadczenia skorzystać. Planujemy, że wprowadzimy je w kolejnym roku” – poinformowała szefowa MRiPS. „Ustawy są w trakcie opracowywania” – dodała. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk