Do 2030 roku rząd chce dokończyć budowę sieci dróg szybkiego ruchu

Nasza Polska15 maja, 20214 min

„Polski Ład” usytuuje Polskę w czołówce Europy pod względem dostępności komunikacyjnej – powiedział PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oceniając zapowiedziany w sobotę nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę.

„W ramach Polskiego Ładu zrealizujemy projekty pozwalające na rozbudowę polskiej sieci komunikacyjnej do stanu, który postawi Polskę na czołowym miejscu w Europie pod względem dostępności komunikacyjnej” – powiedział szef resortu infrastruktury.

Dodał, że do 2030 r. rząd chce dokończyć budowę sieci dróg szybkiego ruchu w Polsce. „Oprócz realizowanych obecnie inwestycji, takich jak dokończenie budowy tras A1 czy S19 między Lublinem a Rzeszowem, wybudujemy m.in. drogę S10 łącząc Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń i Warszawę, S11 z Pomorza Środkowego przez Wielkopolskę na Górny Śląsk, a także Zachodnią Obwodnicę Szczecina, Beskidzką Drogę Integracyjną i inne ważne inwestycje. Drogi S12 i S74 połączą centrum naszego kraju ze wschodem Polski” – powiedział.

Jak zaznaczył, program Polski Ład to spójna sieć dróg szybkiego ruchu, bezpieczne, komfortowe i przewidywalne koleje, wsparcie inwestycji na drogach samorządowych. „Jesteśmy zdeterminowani, aby realizować te ambitne projekty” – podkreślił Adamczyk.

Podczas sobotniej prezentacji Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rozwój infrastruktury drogowej i wskazał, że w ciągu najbliższych siedmiu lat powstanie 2,5 tys. nowych kilometrów dróg i autostrad a do 2030 lub do 2031 roku powinna zostać ukończona budowa całej zaplanowanej siatki dróg ekspresowych i autostrad.

„Tylko na ten cel w budżecie państwa zarezerwowaliśmy na najbliższe lata 220 mld zł. To pokazuje skalę wysiłku, rozmach, energię, jaką włożyliśmy w Polski Ład” – powiedział Morawiecki.

Premier zapowiedział też przebudowę i modernizację 50 tys. km dróg krajowych i 15 tys. km szlaków kolejowych.

Jak czytamy w dokumencie Polski Ład, obok realizowanych prac, jak dokończenie autostrady A1 oraz drogi S19 między Lublinem a Rzeszowem, należy ukończyć budowę wschodniego odcinka A2.

W dokumencie Polski Ład przypomniano, że w latach 2008-2015 zbudowano oraz wsparto budowę i modernizację 16 tys. 854 km dróg wobec ok. 26 tys. km na lata 2016-2023. W porównaniu z 2015 r. sieć dróg szybkiego ruchu zwiększyła się o ponad 40 proc. Zadeklarowano, że w 2025 r. będzie w Polsce ponad dwa razy więcej dróg szybkiego ruchu niż w 2015 r. Dzięki rządowemu programowi wsparcia modernizacja dróg lokalnych przebiega dwukrotnie sprawniej niż za poprzednich rządów. (PAP)

autorzy: Longina Grzegórska-Szpyt, Łukasz Pawłowski

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk